Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye, Mağara Zengini

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın www.kulturveturizm.gov.tr sitesinde yer alan bilgilere göre, diğer ülkelerle kıyaslandığında adeta “mağara cenneti”

NTV-MSNBCb>Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın www.kulturveturizm.gov.tr sitesinde yer alan bilgilere göre, diğer ülkelerle kıyaslandığında adeta “mağara cenneti” durumunda olan Türkiye’de yaklaşık 40 bin mağara bulunuyor. Ancak bunların sadece 800’ü, yerli-yabancı mağaracı gruplar tarafından incelenerek belgelendirildi.

Türkiye’de mağaraların en sık görüldüğü iller ise Ankara, Antalya, Aydın, Bartın, Burdur, Bursa, Denizli, Eskişehir, Elazığ, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İzmir, Karaman, Kastamonu, Kırklareli, Konya, Kütahya, İçel, Sinop, Tokat, Trabzon ve Zonguldak.
Türkiye’nin 16 kilometreyle en uzun mağarası, Beyşehir Gölü batısındaki Pınarözü; en derin mağarası da 1880 metreyle, Anamur’un kuzeyindeki Çukurpınar Düdeni.
Türkiye’de mağara araştırmaları, 1964’de kurulan Mağara Araştırma Derneği (MAD) tarafından başlatılırken, daha sonra 1973 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü (BÜMAK) kuruldu. 1979 yılında MTA Jeoloji Etütleri Dairesi bünyesinde kurulan Karst ve Mağara Araştırmaları Birimi ise mağara araştırmalarının büyük bölümünü gerçekleştiriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-magara-zengini_7670.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!