Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye Uzaydan "Elektrik" Alacak!

Bakan Yıldırım, uzaya güneş panelleri gönderip radyo frekanslarıyla elektrik elde edileceğini açıkladı. Projenin 2023 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor.

yapi.com.tr
Türkiye Uzaydan "Elektrik" Alacak!

Hükümetin 2023 yılına ilişkin hedef ve projelerini aktaran Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Uzaya güneş panelleri göndermek suretiyle elektrik elde edip, bu elektriği radyo frekanslarla dünyaya göndereceğiz” dedi.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ‘11’inci Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nın sonuçlarını açıkladı. Şu anda yüzde 43 olan ulaştırma sektörünün kamu yatırımları içindeki payını 2023’e kadar yüzde 50’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirten Bakan Yıldırım, milli gelir içinde ulaştırma ve haberleşme sektörünün payını da yüzde 17,8’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Bugün 65 bin 611kilometrelik yol ağı kurulduğunu ifade eden Yıldırım, 2023’te bu rakamı 70 bin kilometreyi çıkarmak istediklerini kaydetti.  Buna ek olarak, bugün bölünmüş yolların 22 bin 601 kilometreye ulaştığını dile getiren Yıldırım, 2023 yılına kadar bu rakamı 37 bin kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Demir yolu uzunluğu 10 yılda 25 bin kilometreye ulaşacak

Demiryolu taşımacılığına bakıldığında ise, 2000 yılında 11 bin kilometre olan demiryolu uzunluğunun 2013 yılında 12 bin kilometreye yükseldiğini, 2023’e kadar ise 25 bin kilometreye çıkarılmasını hedeflediklerini söyleyen Yıldırım, “Önümüzdeki 10 yıl içinde en iddialı hedefimiz demiryolunda” dedi.

Yerli uydu 2016’da uzayda

Uzay ve havacılık sektörüne yönelik hedefleri de aktaran Bakan Yıldırım, “Yerli üretim uydumuz 2016’da uzayda” dedi. Bunun yanında yerli bölgesel uçak imalatı kararı aldıklarını ve çalışmalara başlayacaklarını kaydeden Yıldırım, “Uzay mekiği çalışmalarına da başlayacağız. Ayrıca, uzaya güneş panelleri göndermek suretiyle elektrik elde edip, bu elektriği radyo frekanslarla dünyaya göndereceğiz” dedi.  Yıldırım, bu projeyi 2023 yılında hayata geçirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-uzaydan-elektrik-alacak_112733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!