Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye ve Endonezya'yı Yapı Sektörü Yakınlaştıracak

Orta Doğu, Kuzey Afrika ve BDT ülkelerinde yoğun faaliyetine devam eden Türkiyeli yapı sektörü firmaları için yeni ve verimli yatırımlara gebe bir coğrafya ön plana çıkıyor: Endonezya. 250 milyona ulaşan ve ortalamada 28 yaşın altındaki nüfusu, ivme kazanan ekonomik kalkınması ve patlama noktasına yaklaşan yapı ihtiyacı ile Türkiye'nin 10 yıllık

yapi.com.tr
Türkiye ve Endonezya'yı Yapı Sektörü Yakınlaştıracak

FONT size=1>Soldan sağa: Endonezya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Danışmanı Hanif Salim, Endonezya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Nahari Agustini, Endonezya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Emin Hitay ve Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu, Sergileme ve Medya İlişkileri Direktörü Randi Anwar, 35. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul'daki Endonezya standında.

Orta Doğu, Kuzey Afrika ve BDT ülkelerinde yoğun faaliyetine devam eden Türkiyeli yapı sektörü firmaları için yeni ve verimli yatırımlara gebe bir coğrafya ön plana çıkıyor: Endonezya. 250 milyona ulaşan ve ortalamada 28 yaşın altındaki nüfusu, ivme kazanan ekonomik kalkınması ve patlama noktasına yaklaşan yapı ihtiyacı ile Türkiye’nin 10 yıllık sektörel retrospektifine son derece paralel bir portre ortaya koyan Endonezya, tam olarak da bu paralellikler ve elbette Türkiye’nin müthiş yatırım ve üretim hacmi nedeniyle sektörün tüm aktörlerini ülkesine davet ediyor.

35. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da ilk kez temsil edilen Endonezya’nın, Türkiyeli müteahhit firmalara sunduğu olanak ve potansiyeller hakkında Endonezya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Nahari Agustini’ye mikrofon uzattık. Agustini’ye eşlik eden Endonezya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Emin Hitay’dan, “Türkiye’nin 10 yıldır gösterdiği ekonomik kalkınmanın başladığı yer” olarak tanımladığı Endonezya’ya dair gözlem ve değerlendirmelerini aldık. Endonezya Yatırım Koordinasyon Kurulu’ndan Randi Anwar ise, ülkenin binlerce adasını işlevsel anlamda bir araya getirecek altı ‘koridor’lu ülke planının detaylarını aktardı.


Endonezya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Nahari Agustini: “Yapı sektörü, Türkiye ile Endonezya arasındaki ekonomik ilişkilerin en önemli ayağı olacak”

Türkiye ile Endonezya arasındaki uluslararası diyalogunun 62. yılını kutluyoruz. Son dönemde bu iki ülke arasındaki dostluğun, giderek yoğunluğu artan ekonomik ve toplumsal ilişkiler ile pekiştiği düşünüldüğünde, Türkiye ve Endonezya arasındaki etkileşim ve paylaşımın iki taraf için yarattığı potansiyel ve fırsatları değerlendirebilir misiniz?


Türkiye ile Endonezya arasında çok sayıda benzerlik olduğunu düşüyorum. Türkiye de, aynen Endonezya gibi, kalabalık nüfusa ve Müslüman çoğunluğa sahip bir ülke… Öte yandan her iki ülkenin de kendi coğrafyalarında önemli roller üstlendikleri söylenebilir. Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono’nun 2010’daki Türkiye ziyareti ve Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 9 ay sonra gerçekleştirdiği Endonezya ziyareti, iki ülkenin stratejik işbirliğini müjdeleyen gelişmelerdi. Savunma sanayi odaklı olarak imzalanan işbirliği protokolü, bunun somut bir adımı oldu. Ancak tüm sektörleri kapsayacak, hacmi giderek artan bir ekonomik ortaklık hedefliyoruz.

Endonezya Ankara Büyükelçiliği olarak öngörümüz, ülkemize 5 milyar Amerikan Doları tutarında yeni yatırım almak yönünde… Bu yıl bu hedefin 2,3 milyar Dolarlık kısmını gerçekleştirdik. Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde de, söz konusu toplam yatırım hedefine ulaşacağımız konusunda iyimseriz. Kısacası Türkiye yapı sektörünün tüm aktörlerini, ülkemizdeki inşaat potansiyellerini göstermek ve konuşmak üzere Endonezya’ya davet ediyoruz.

İki ülkenin ekonomik işbirliği içerisinde yapı sektörü faaliyetleri nasıl bir yer tutuyor?

Açıkçası yapı sektörünün, Endonezya ile Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin en önemli ayağının olacağına inanıyoruz. Türkiye, Çin’den sonra dünyanın en güçlü 2. inşaat sektörüne sahip. Endonezya’da ise inşaat yatırımları anlamında büyük bir potansiyel mevcut… Türkiye’deki yapı sektörü paydaşlarına sunabileceğimiz çok sayıda yeni projemiz var. Bunlardan 5 tanesi için Türkiyeli inşaat firmaları ile anlaşmaya vardık bile ve çok yakında çalışmalara başlanacak.

Bu yıl ilk kez katıldığımız Yapı Fuarı – Turkeybuild’de bulunmamızın nedeni de bu. Bu sene atacağımız tohumlar ve elde edeceğimiz tanışıklıklar vasıtası ile önümüzdeki yıl çok daha büyük ortak yatırımlara imza atacağımıza ve Yapı Fuarı İstanbul’a yeniden, bu kez daha büyük bir stand ile ve daha da çok yatırımcı ile buluşmak üzere katılacağımıza inanıyorum.

Binlerce ada üzerine kurulmuş, nadide doğal niteliklere sahip bir coğrafya olarak Endonezya, önemli ve uğrak bir turist lokasyonu… Türkiye ile Endonezya arasında turizm sektörü bağlamında da ekonomik ilişki ve alışverişin artırılması hedefleriniz arasında mı? Böyle bir artışın doğuracağı yeni mekan düşünüldüğünde, yapı sektörü bağlamında da yeni fırsatlar ortaya çıkaracağını öngörüyor musunuz?

An itibariyle Endonezya’ya gelen Türkiyeli turist oranlarının çok ama çok düşük olduğunu söyleyebilirim. Örneğin geçtiğimiz yıl Türkiye’den yalnızca 5 bin turist alabildik. Endonezya’dan Türkiye’ye gelen turist rakamları bunun çok üstünde… Türkiye, turistik bir çekim noktası olarak uluslar arası tanıtımını çok iyi yapıyor. Biz ise iki ülke arasındaki turistik sirkülasyonu dengelemek dileğindeyiz. Türkiye’ye yönelik daha etkin tanıtımlar düşünüyoruz.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-ve-endonezyayi-yapi-sektoru-yakinlastiracak_91844.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!