Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Türkiye Yeşil Bina ve Sürdürülebilir Tasarımda Bir İnovasyon Merkezine Dönüşüyor"

Türkiye, Amerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından yapılan 'Top 10 Countries for LEED Green Building' listesinde 9'uncu sırada yer aldı; USBGC kurucusu ve CEO'su Rick Fedrizzi, "Türkiye kendini yeşil bina ve sürdürülebilir tasarım konusunda bir inovasyon merkezine dönüştürüyor" dedi.

yapi.com.tr
"Türkiye Yeşil Bina ve Sürdürülebilir Tasarımda Bir İnovasyon Merkezine Dönüşüyor"

Türkiye, Amerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından ikincisi yapılan ve 150 ülkeyi kapsayan 'Top 10 Countries for LEED Green Building' araştırmasına göre, çevre dostu yeşil bina sertifikaları sıralamasında ilk 10’a girdi. Kuruluş, 2015 yılı itibariyle yapılan değerlendirmede, Türkiye’nin toplam 2,95 milyon metrekarelik sınıflandırılmış bina alanı, 23,74 milyon metrekare sertifikalı ve aday bina kapalı alanı ve 477 adet sertifikasını almış ve aday projesi ile ABD hariç dünya ülkeleri sıralamasında 9. sırada yer aldığını açıkladı. "Türkiye kendini yeşil bina ve sürdürülebilir tasarım konusunda bir inovasyon merkezine dönüştürüyor" sözleriyle Türkiye'nin başarısına dikkat çeken USBGC kurucusu ve CEO'su Rick Fedrizzi, sözlerine şöyle devam etti:

"Yeşil bina konusu, insanlıkla ve bırakacağımız ortak mirasla ilgili birşey. Türkiye'nin yeşil bina hareketinde önemli bir merkez olarak ortaya çıkması, Türk toplumunun kendimiz ve çevre için daha iyisini yapabileceğimize ve çocuklarımıza daha güzel bir miras bırakabileceğimize olan inancının bir göstergesi".

ÇEDBİK kurucusu ve başkan yardımcısı Duygu Erten de, derneğin kurulduğu 2007 yılından bu yana yeşil bina sayısında kaydedilen artışın sürdürülebilir bir gelecek için umut verici olduğunu söyledi.


Türkiye’nin gelişen gayrimenkul pazarındaki çevre dostu eğilimi dünya sahnesine taşıyarak yabancı yatırımcıların da ilgisini çekmesini sağlayacak olan bu veri, yeşil bina konusunda çalışan profesyonel kesimleri heyecanlandırdı. USGBC rakamlarında belirtilen sertifikalandırılmış yaklaşık 2,95 milyon metrekare bina bulunmakta. Toplamda LEED sertifikası alan ya da almayı hedefleyen 23,74 milyon metrekare alanın hepsi ÇEDBİK üyeleri tarafından tasarlandı ve yapıldı. Türkiye'de popüleritesi her geçen gün artan LEED'e halihazırda üye olan ve mimarlık, inşaat, yapı malzemeleri sanayi ve perakende sektörlerinin yanısıra başka profesyonel hizmetleri de kapsayan 21 kuruluş bulunuyor. LEED tarafından yetkilendirilmiş profesyonel sayısı ise 119.

2014'te Türkiye'de sertifika alan projelerden bazıları:

* Antakya: Palladium Antakya AVM, LEED Gold
* İstanbul: Rönesans Tower and Küçükyalı projeleri, LEED Platinum
* Konya: Konya Bilim Merkezi, LEED Gold
* İstanbul : Spine Tower, LEED Gold
* İstanbul: Torun Tower, LEED Gold

Dünya sıralaması

USBGC sıralamasında Kanada 26.63 milyon metrekare, Çin 21.97 milyon metrekare, Hindistan 13.24 milyon metrekare, Brezilya 5.22 milyon metrekare, Kore 4.81 milyon metrekare, Almanya 4.01 milyon metrekare, Tayvan 3.84 milyon metrekare, Arap Emirlikleri 3.13 milyon metrekare sertifikalandırılmış alan ile Türkiye’nin önünde yer aldılar.

Dünya genelinde yeşil bina pazarı

USBGC tarafından yapılan açıklamaya göre, hızla artan tüketici talebiyle 2013 yılı rakamlarına göre 260 milyar dolarlık bir hacme ulaşan dünya yeşil bina pazarı, 2019 yılında 234 milyar dolar hacme ulaşması beklenen yeşil yapı malzemeleri pazarının da önünü açtı. Uluslararası şöhrete sahip Empire State binası, Maracanã Stadyumu ve Taipei 101 gibi kentsel simgelerin de artık LEED sertifikası sahibi olmaları da, sürdürülebilir tasarım ve yapılaşmanın ortak kültürümüzdeki etkisine bir örnek olarak değerlendiriliyor. Dünya genelinde her gün 172,000 metrekarelik bir alan LEED ile sertifikalandırılıyor; halihazırda 1,23 milyon metrekarelik alana sahip 69,800 civarında ticari / kurumsal proje yeşil bina sertifikası için değerlendirmede. Bunun dışında 76,500 yerleşim ünitesi de 'LEED for Homes' ile sertifikalandırılmış durumda.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-yesil-bina-ve-surdurulebilir-tasarimda-bir-inovasyon-merkezine-donusuyor_133038.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!