Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkye'de 'Yeşil' Stadyum Yok!

Dünyada çevre dostu yapılaşma için iyi bir tanıtım sayılabilecek uygulamayla Brezilya’da dünya kupası maçlarının oynandığı 6 stadyum, yeşil bina sertifikasına sahip. Türkiye’de ise henüz yeşil bina sertifikasına sahip stadyum bulunmuyor. Ancak bir kaç stadyumda sertifika alınması konusunda çalışmalar sürdürülüyor.

yapi.com.tr
Türkye'de 'Yeşil' Stadyum Yok!

Amerikan Yeşil Binalar Derneği’nden yapılan açıklamaya göre Brezilya’da 2014 Dünya Kupası maçlarının oynandığı stadyumların 6 tanesi, çevre dostu LEED yeşil bina sertifikasına sahip. Bunlardan en ünlüsü 1950 yılında yapılan ve dünyanın en büyük stadyumlarından birisi olan Maracana. LEED Silver sertifikasına sahip dünyaca ünlü Stadyum, RİO 2016 Olimpiyatları sırasında da kullanılacak. Maracana ve diğer stadyumlarda; su verimliliği, katı atıkların azaltılması, geri dönüştürülebilir içeriğe sahip malzemeler, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı gibi çevre dostu stratejiler kullanılmış. Bu sayede yoğun enerji ve su kullanan bu mekânların çevreye olan etkileri belli kademelerde azaltılmış.

Çevre dostu yapılaşma için iyi bir tanıtım

Bu tür popüler yapıların yeşil bina hareketi için çok önemli olduğunu belirten Altensis Ortağı Emre Ilıcalı, konuya ilişkin şunları söyledi: “Belirttiğimiz enerji verimliliği, su verimliliği, kaynak optimizasyonu gibi faydaların ötesinde bu stadyumlar, yeşil bina ve sürdürülebilirlik konseptinin her tür yapıda uygulanabileceğine dair önemli bir gösterge olarak tüm dünya kamuoyuna sunulmaktadır. Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu bu yapılar çevre dostu yapılaşma için iyi bir tanıtım aracı olmuştur. Ülkemizde de sporun popülerliği düşünüldüğünde yeni yapılacak spor tesislerinin yeşil bina konseptine uygun olarak tasarlanması ve inşa edilmesi, hem kullanıcıları açısından, hem de bu konudaki farkındalığın artırılması adına önemlidir. Ülkemizde her geçen sene sayısı artan modern spor tesislerinde mutlaka sürdürülebilirlik konsepti de uygulanmalı ve bu çalışmalar kuvvetli bir şekilde topluma anlatılmalıdır. Ayrıca eski tesislerin de yenilenmesi sırasında yine yeşil bina kuralları uygulanarak daha verimli ve sağlıklı mahaller haline getirilmelidir. Biz de Altensis olarak bu konuda birkaç projede çalışıyoruz fakat bu konunun potansiyeli ülkemizde çok daha yüksek olduğu için, bu sayının daha da artması gerektiğini düşünüyoruz. “

Türkiye’de henüz yeşil bina sertifikasına sahip stadyum bulunmuyor. Ancak bir kaç stadyumda sertifika alınması konusunda çalışmalar sürdürülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkyede-yesil-stadyum-yok_121666.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!