Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'de Fiyat Rekabeti 'Ilımlı Yüksek'

Avrupa Merkez Bankası (ECB) , 18 büyük ekonomi içinde Türkiye'nin fiyat rekabetinin ılımlı yüksek olduğunu bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Türkiye'de Fiyat Rekabeti 'Ilımlı Yüksek'

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) araştırmacıları Dr. Christopher Fischer ve Dr. Oliver Hossfeld tarafından ECB için hazırlanmış çalışma raporunu yayınladı. 18 büyük dünya ekonomisinin 2013 yılı Ocak ayından itibaren fiyat rekabetinin değerlendirildiği raporda, Türkiye ve Güney Kore'de fiyat rekabetinin 'ılımlı yüksek' olduğu belirtilirken, Japonya'da ise fiyat rekabetinin 'ılımlı düşük' olduğu kaydedildi. Raporda, göreli fiyat seviyeleri değerlendirmelerin altında olan ülkelerin, kendi fiyat rekabetlerini oldukça olumluya çevirdiği aktarılırken, Polonya ve ABD gibi ülkelerin de buna dahil olduğuna dikkat çekildi.

"Almanya, Avrupa Para Birliği ülkeleri içinde en güçlü fiyat rekabetine sahip"

Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve Hollanda'nın gösterge değerlerinin bu ülkelerin ilgili kriter seviyelerine yakın olduğu aktarılan raporda, "İlk bakışta Almanya'da daha iyi bir sonuç ve İspanya'da da daha olumsuz bir sonuç beklenebilir. Aslında Almanya, Avrupa Para Birliği ülkeleri içinde en güçlü fiyat rekabetine sahip olan ülke. Ancak birlikteki büyük ülkeler arasındaki fiyat rekabeti arasındaki fark, İtalya hariç oldukça düşük" denildi.

Birçok büyük ekonominin çoğunda fiyat rekabetçiliği değerlendirmesinin beklentilerle uyumlu olduğu aktarılan raporda, "İtalya, İsviçre ve Brezilya gibi emtia ihracatçısı ülkelerin göreli fiyat seviyeleri kriterlerinin üstünde. Aksine, Polonya, Güney Kore ve Türkiye'de fiyat rekabetinin nispeten yüksek seviyede olduğu tahmin ediliyor. Diğer sonuçlar daha tartışmalı olabilir. Örneğin ABD'de göreli fiyat seviyesi ölçütlerin oldukça gerisinde kalıyor. Çin de ise fiyat rekabeti oldukça düşük" değerlendirmesi yapıldı.

Öte yandan, raporda söz konusu değerlendirmelerin ve görüşmelerin ECB ve Bundesbank'ın görüşlerini yansıtmadığı belirtilerek, "Bu çalışma raporu ECB'nin kendi görüşleriymiş gibi aktarılmamalıdır. Dile getirilen düşünceler, çalışmayı hazırlayan yazarlara aittir ve  ECB'nin görüşlerini yansıtmaz" ifadesine yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-fiyat-rekabeti-ilimli-yuksek_123338.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!