Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye'de Herşey Hem Serbest, Hem de Tabu!

Türkiye’nin ilk mimarlık tarihçilerinden Prof. Doğan Kuban, “Tabuları yıkmak” başlıklı söyleşisinde, “Gerici siyasetin emrine girdiği zaman pek çok konu kendiliğinden tabulaşır. Tabulaşma tartışmayı engeller" dedi. Kuban, Türkiye’de “herşeyin hem serbest, hem de tabu” olduğunu belirtti.

yapi.com.tr
Türkiye'de Herşey Hem Serbest, Hem de Tabu!

YEM Kitabevi, düzenlenen söyleşiler dizisinin ilk ayağında ünlü mimarlık kuramcısı Doğan Kuban’ı konuk etti. Yapı-Endüstri Merkezi'nin Fulya'daki merkezinde düzenlenen söyleşide, katılımcılar, Türk kültür ve mimarlık hayatına önemli katkılar sağlayan Kuban'ın “tabu”suz tespitlerini dinleme fırsatı buldu. Yoğun bir katılımın gözlendiği söyleşide, Kuban'ı dinlemeye gelenler arasında Mimar Cengiz Bektaş ile Mimar Oğuz Öztuzcu da vardı.

"Tabu, cehaletin yarattığı önyargılardır"

Kuban söyleşisine tabunun tanımını yaparak başladı. Kuban tabunun, "kutsal" anlamına geldiğini söyleyerek, tabunun cehaletin yarattığı önyargılar olduğunu belirtti. Önyargılara karşı direnmek gerektiğini belirten Kuban, Avrupa’nın sahip olduğu bilinç ile tarihini, doğasını koruduğundan bahsetti. Kuban, “Avrupa’da korunmayan yer yok. Türkiye’de neden korunmuyor? Türkiye’de korumaya çalıştıkça, hepsi yok oldu. Bilim ve sanat dışlandı” şeklinde konuştu.

"Bilim ve sanatı dışlayan zihniyet tabular yaratıyor"

Bilim ve sanatı dışlayan zihniyetin, tabular oluşturduğunu belirten Kuban, önyargıya dayalı bu tabuların arttığına vurgu yaptı. Kuban, “Biz mimar olarak sanatçı olduğumuzu söylüyoruz. Ama mimarlık artık politika içinde olunca, sanat da yok oluyor” dedi.

Toplumun davranışlarında tutarsız, birbiri ile çelişen durumlar olduğundan bahseden Kuban, ancak cahil olan bir toplumun kendi içinde bu kadar derin çelişkileri barındırabileceğini söyledi.

Türkiye'de herşey hem serbest, hem tabu

Günümüz siyasetini “gerici” olarak tanımlayan Kuban, “Gerici siyasetin emrine girdiği zaman pek çok konu kendiliğinden tabulaşır. Tabulaşma tartışmayı engeller. Türkiye’de denge yok. O da oluyor, bu da oluyor. Cehalet ortamında cevapsız kalan her soru tabulaşma yaratır” dedi. Kuban, Türkiye’de “herşey hem serbest, hem de tabu” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki “tabu”lardan bahseden Kuban, bunlardan birisinin de heykel olduğunu söyledi. Kuban, “Türkiye’de heykel yok. Modern olduğunu söyleyen mimarlar da heykel yapmıyor. Bu da bir çelişkidir. Bu kadar çelişki içinde olan toplum yaşayamaz” şeklinde konuştu.

Türkiye'de planın gerekliliğine inanmıyorlar

Türkiye’de var olan çelişkilerin açılması, tartışılması gerektiğini kaydeden Kuban, Türkiye’de plansızlığın hakim olduğundan bahsetti. Kuban, “Planın gerekliliğine inanmıyorlar” dedi.

Halkın gündeminin, aydınların gündeminde oldukça farklı olduğuna vurgu yapan Kuban, halkın barınma, sağlık, beslenme, ulaşım gibi yaşamsal sorunları ile ilgilendiğini belirtti. Kuban, “Siz gökdeleleri, modernleşmeyi, estetiği tartışıyorsunuz. Yukarıda ne olup bittiği kimseyi ilgilendirmiyor. Bizim halka inmemiz gerekiyor. Söylemlerimizi halkın anlayabildiği yaşamsal söylemlere dönüştürmeliyiz. Bu kolay değil. Bunu yaparken politikadan da sıyrılmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Halka inme söylemi yaratılmalı

Kuban, mimarların kendi mesleklerini savunmak için söylem yaratması gerektiğini kaydederek, “Bu söylem halka inme söylemi olmalı” dedi. Kuban, cahil olmayan insanın tabuyu yıkmaya direncinin daha fazla olduğunun altını çizerek, mimarların, çevrecilerin, plancıların politikanın aleti olmaması gerektiğini belirtti.

Kuban, kentsel dönüşüme de değinerek, “Ne kentsel değişimden, ne de tarihin korunmasında haberleri var” dedi.

Ortak bir söylem üzerinde anlaşmamız lazım

Kuban, “pozitif empati”den bahsederek, mimarların yaratmak ve halka indirmek zorunda olduğu söylemin bu empati ile yol alabileceğini söyledi. Kuban, pozitif empatinin, bilimsel ve rasyonel bir empati olması gerektiğini belirtti. Halka ulaşmanın önemini yineleyen Kuban, “Türkiye bu yapılmadı. Kimze tenezzül bile etmedi. Öncelikle ortak bir söylem üzerinde anlaşmamız lazım. Bir söylem yaratacağız ve uzlaşıya varacağız” dedi.

Artık İstanbul'u tanıyamıyorum

Türkiye’nin baş döndürü hızla değiştiğinden bahseden Kuban, “İstanbul’da sokağa çıktığımda. İstanbul’u tanıyamıyorum. Şaşkınlık içindeyim” dedi. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da değiştiğini ifade eden Kuban şunları söyledi: “Dünya sizin bildiğiniz dünya değil artık. Eski dünya bitti, yok oldu. Türkiye’de de çok ilkel bir kapitalizm var şimdi”.

Türkiye'de inşaat soygun aracı oldu

Türkiye’nin ekonomisinin inşaat sektörü üzerine kurulu olduğunu ifade eden Kuban, inşaat için gerekli olan ucuz işgücü ve  toprağın Türkiye’de olduğunu belirtti. İnsanların gelecek odaklı çevre düzenlemesine ihtiyaçları olduğunu söyleyen Kuban, çevre, doğa gibi konulardaki bilincin Türkiye’de olmadığını anlattı.  Kuban, Türkiye’de inşaatın furya haline geldiğini ifade ederek, Türkiye’de inşaatın soygun aracına dönüştüğüne vurgu yaptı.

Kuban’ın konuşmasının ardından, katılımcılar Doğan Kuban’a sorular yöneltti. Ardından Kuban, YEM Kitabevi’nden çıkan kitaplarını okurlarına imzaladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-hersey-hem-serbest-hem-de-tabu_126401.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!