Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'de Kömür Tüketimi Artıyor

Türkiye'de konutlarda ve enerji üretiminde kömür kullanımı giderek artıyor. Seçim öncesi yapılan dağıtımların da etkisiyle konutlarda kömür kullanımı Ocak ayında yüzde 11.5 yükseldi.

yapi.com.tr
Türkiye'de Kömür Tüketimi Artıyor

DHA'nın haberine göre, Türkiye İstatistik Kurumu'nun ( TÜİK ) verilerine göre, Ocak ayında konutlarda kullanılan kömür miktarı, geçen yılın aynı ayındaki 812 bin ton düzeyinden, yüzde 11.5 artışla 905 bin tona yükseldi. Aynı dönemler itibarıyla termik enerji santrallerinde kullanılan kömür miktarı da yüzde 13.5 yükselerek, 5 milyon 257 bin ton düzeyinden, 5 milyon 965 bin tona çıktı. Demirçelik sanayiinin kullandığı kömür miktarı da, bir yıllık dönemde yüzde 2.6 artışla, 2013 yılı Ocak ayındaki 417 bin tondan, bu yıl 428 bin tona yükseldi.

Bu yıl üretilen ve ithal edilen kömürlerden yapılan taşkömürü teslimatının yüzde 41.6'sı termik santrallere, yüzde 22.8'i kok tesislerine, yüzde 6.2'si demir-çelik haricindeki sanayiye, linyit teslimatının da yüzde 88.8'i termik santrallere, yüzde 5.4'ü demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokunun ise yüzde 98.8'i demir-çelik sanayine sevk edildi. TÜrkiye'de Ocak ayında 5 milyon 288 bin tonluk linyit ve taşkömürü üretimi, 2 milyon 484 bin tonluk da taşkömürü ithalatı yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-komur-tuketimi-artiyor_119975.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!