Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bu İlçede 29 Yıldır Kömür Yakmak Yasak

Marmaris'te 29 yıldır kömür yakılmıyor. Nedeni ise kömürün yarattığı hava kirliliğinden turizm ve doğal yaşamın olumsuz olarak etkilenmemesi. Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürü Erkan Ünver bu yasağın devam etmesini istiyor.

yapi.com.tr/AA
Bu İlçede 29 Yıldır Kömür Yakmak Yasak

Marmaris'te belediye encümenince yaklaşık 29 yıl önce alınan kararla ilçe genelinde kömür yakmanın yasaklandığı, bu kararın titizlikle uygulandığı bildirildi. Havaların soğumasıyla ısınma ihtiyacının arttığı ilçede, kömür kullanımı yeniden gündeme geldi. Marmaris Belediyesi yetkilileri, turistik bölgenin gelecek nesillere aynı güzelliklerle aktarılması amacıyla yasak olan kömür kullanımı konusunda vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine ekiplerin kontrollerini sıklaştırdığını belirtti.

İhbarları alıyoruz

Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürü Erkan Ünver, yaptığı açıklamada, soğuk kış günlerinde ısınma amacıyla bazı vatandaşların kömür kullandığına dair ihbarlar aldıklarını söyledi. Ünver, "Belediye Encümeninin 20 Eylül 1984 tarihli kararı gereğince ilçemizde kömür kullanımı yasaklanmış. Geçmiş belediye yönetimlerimiz zamanında uygulamaya konulan bu yasağın devam ettirilmesi, bölgemiz açısından yaşamsal önem taşıyor" dedi.

Bitki örtüsüne zarar veriyor

Kömür yasağına uymayanlara Kabahatler Kanunu'nun ilgili maddesine göre yasal işlem yapıldığını bildiren Ünver, insan sağlığına, bitki örtüsüne ve denize zarar verdiğine inandıkları kömür kullanımı yasağını titizlikle uygulamaya devam edeceklerini vurguladı. Marmaris halkına çağrıda bulunan Ünver, bacalardan yükselen siyah bir duman gördükleri anda zabıtaya haber vermelerini istedi. Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan ise ilçede uzun yıllardır uygulanan kömür kullanma yasağının destekçisi olduklarını söyledi. Kömür yakıldığında ortaya çıkan artıkların ağır metal ve zehirli maddeler içerdiğine dikkati çeken Ersan, bunun doğa ve insan sağlığı için risk kaynağı olduğuna işaret etti.

Turizm lokomotif

Belediyenin söz konusu yasağı her koşulda devam ettirmesi gerektiğine değinen Ersan, vatandaşlara çevre bilinciyle hareket ederek en ufak bir kara baca dumanı gördüklerinde yetkilileri aramaları çağrısı yaptı. İlçe yaşayanlarına bu yasağa titizlikle uymaları konusunda ricada bulunan Ersan, "Marmaris, doğal güzellikleri ve temiz havası sayesinde yüzbincelerce turiste ev sahipliği yapıyor. Tek geçim kaynağımız turizm. Kendi bindiğimiz dalı kesmeyelim, çevremizi korumaya devam edelim" diye konuştu.

ETİKETLER: Marmaris kömür
http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-ilcede-29-yildir-komur-yakmak-yasak_114835.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!