Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Türkiye’deki Konutların Yarısı Şehircilik Anlayışından Uzak!"

Türkiye'de 20 milyon konut stoğunun bulunduğuna dikkati çeken Bakan Erdoğan Bayraktar, "Bu konutların yarısı mühendislik hizmeti almamış ve imar planı, şehircilik anlayışı, bilimsellikten uzak binalardan oluşuyor. Deprem fay aksında bulunan 6,5 milyon konutun mutlaka yenilenmesi lazım” dedi

yapi.com.tr
"Türkiye’deki Konutların Yarısı Şehircilik Anlayışından Uzak!"

Şehirleşme oranının dünya genelinde yüzde 50, Türkiye'de ise yüzde 70'i aştığını anlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye'nin sosyalist ülkeler ile sanayileşmesini çabuk tamamlayan Avrupa ülkelerinin arasında kaldığını, bu nedenle şehirleşmenin sağlıklı olmadığını kaydetti.

Türkiye'de 20 milyon konut stoğunun bulunduğuna dikkati çeken Bakan Bayraktar, "Bu konutların yarısı mühendislik hizmeti almamış ve imar planı, şehircilik anlayışı, bilimsellikten uzak binalardan oluşuyor. Deprem fay aksında bulunan 6,5 milyon konutun mutlaka yenilenmesi lazım. Esas ciddi işimiz bu. Kooperatiflerin burada ciddi görev ve sorumluluk alması lazım. Ben sektörün içinden gelmiş, kürekle harç karmış, tuğla örmüş birisiyim. Bu iş için kendimi parçalıyorum" diye konuştu.

Türkiye Kent Kooperatifleri Merkezi Birliğinin (TÜRKKENT) 25. İlkbahar Semineri'inde konuşan Bayraktar, kentsel dönüşüm için ortamı hazırlayacaklarını, belediye ve özel sektörü tetikleyeceklerine ifade ederek, şöyle devam etti: "Türkiye'de 80 bin kooperatiften 25 bininin sağlam olduğunu düşünürsek, bu kooperatifler yeniden yapılanmada büyük fayda sağlar. Bakkal Ahmet'e, Mehmet'e olduğundan daha fazla gelecek nesillere borcumuz var. Türkiye bir istikrar, kalkınma, gelişme mücadelesi veriyor. Toprağın, derelerin, denizlerin kirlenmemesi, bitkilerin korunması konularının şehircilikle beraber olması gerekiyor. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Tüm aktörlerin de bu işe kendisini vermesi gerekiyor."

2B'den gelen para kentsel dönüşüme yaramadı

2B'den gelen paranın yüzde 90'ının kentsel dönüşüm için kullanılacağının söylendiğini ancak başka işler çıktığı için paranın verilmediğini anlatan Bakan Bayraktar, şunları söyledi: "Yine de bu parayı bulacağız. Esas olan mekanizmaları geliştirmek. Bu işin siyaseti olmaz. Bu, siyaset dışı ve üstü bir iştir. Bu işi vatan eksenli götürmemiz lazım. Rant bunun neresinde. Biz kendimiz yapmıyoruz. Vatandaşa 'yerini müteahhide ver, yaptır' diyoruz. Müteahhide verilirse taşınma masraflarını, 18 ay kirasını biz vereceğiz. Böyleyse biz sadece vatandaşın gönüllüğünü yakalayalım. Belediyeler ve vatandaşlar bütünleşip talebi artıralım. Bu talep doğrultusunda işleri yürütmek için genel ortamı oluşturalım. Türkiye, kentsel dönüşümde ilk 2 senede başarılı olamazsa arkası gelmez. İlk 2 senede milleti güvendirmemiz lazım. Ülkemiz salaş, kaçak yapılardan kurtulacak. Enerjiye verdiğimiz 60 milyar doların 10 milyarından tasarruf edeceğiz"

Bakan Bayraktar, zor ve uzun soluklu bir iş olan kentsel dönüşümün kaçınılmaz hele geldiğine dikkati çekti. Dünyadaki metropol şehirlerin etrafında lüks, bahçeli evlerin bulunduğu banliyöler olduğunu anlatan Bakan Bayraktar, Türkiye'deki şehirlerin etrafında ise gecekondular olduğunu kaydetti. Bakan Bayraktar, kaçak yapı bölgelerinde kanunsuz olayların daha fazla yaşandığına işaret etti. Türkiye'deki 50 bin binanın yıkımına başladıklarını, 400 kuruluşa riskli bina tespit etmeleri için lisans verdiklerini belirten Bakan Bayraktar, kentsel dönüşüm yasasının getirdiği imkânlardan mutlaka faydalanılması gerektiğine dikkati çekti. Bakan Bayraktar, gelecekte kentsel dönüşüm sorununu çözmüş, altyapısı düzgün marka şehirler oluşturulacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyedeki-konutlarin-yarisi-sehircilik-anlayisindan-uzak_107869.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!