Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'den Kıbrıs'a Yüzer Borularla Su Taşınacak

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’den KKTC’ye ‘yüzer sistem’le su götürüleceğini açıkladı. Eroğlu, ‘yüzer sistem’in dünyada ilk olacağını belirtti.

Radikal Gazetesi
1 Türkiye'den Kıbrıs'a Yüzer Borularla Su Taşınacak

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’den KKTC’ye ‘yüzer sistem’le su götürüleceğini açıkladı. Eroğlu, ‘yüzer sistem’in dünyada ilk olacağını belirtti.

Çevre Bakanı’nın Anadolu Ajansı’na verdiği bilgiye göre Türkiye yıllardır KKTC’ye balon ve tankerlerle su götürüyordu. Ancak bu yöntemler zaman zaman başarısızlığa uğrayınca Türkiye’den KKTC’ye boru hattıyla su taşınmasına karar kılındı.

Eroğlu, toplam dört yılda tamamlanacak ve dünyada ilk olacak projeyi anlattı: “Anamur’da Dragon Çayı üzerinde inşa edilecek Alaköprü Barajı’nın ihalesi yapılıyor, bu sene inşaata başlanacak. Bir barajdan yılda 75 milyon metreküp su Akdeniz’den boru hattıyla KKTC’deki Geçitköy Barajı’na ulaşacak. Projenin süre olarak en uzun bölümünü Alaköprü Barajı oluşturuyor. Denizden geçişse iki yıl sürüyor. Burada da çok orijinal bir proje hazırladık. Boruları denizin tabanına döşemiyoruz, çok derin olduğundan su basıncına  dayanacak boru yok. Onun için boruları yerin 250 metre aşağısından, denizin içinden askıda götürüyoruz. Yüzer sistem dünyada ilk defa uygulanacak. O da bizim teknolojimiz. Alaköprü Barajı’nda birikecek su, boru hattıyla Anamur sahiline gelecek. Buradan denizde belli bir yere kadar gömülü, sonra 250 metre derinden askıda olacak şekilde, şamandıralara bağlı, Girne civarındaki Geçitköy Barajı’na aktarılacak. Böylece bu suyu Türkiye’deki barajdan Kıbrıs’taki baraja boru hattı ve pompa istasyonuyla aktaracağız.”

Bir boru hattı projesi de İzmir’de sürüyor. İzmir’in su sıkıntısı çekmemesi için de Gördes Barajı’nı inşa ettiklerini anımsatan Eroğlu, İzmir’e doğru boru hattı döşenmeye devam ettiğini ve İzmir’in kurtuluş yıldönümü olan 9 Eylül’de bu hattan kente su vermeyi planladıklarını belirtti. (aa)

ETİKETLER: proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeden-kibrisa-yuzer-borularla-su-tasinacak_78260.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Hayali bile diyemem:ASPARAGAS haber.. Nedeni:KKTC C.Başk.seçimlerini etkilemek YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!