Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin 'Dünya Miras Listesi' Kalabalıklaşıyor

Bartın'ın Amasra ilçesinde bulunan Cenevizliler dönemine ait Amasra Kalesi, Dünya Miras Merkezi tarafından “Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri” adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alındı. Peyzaj Mimarları Odası, kararı sevinçle karşıladı.

yapi.com.tr
Türkiye'nin 'Dünya Miras Listesi' Kalabalıklaşıyor Foto: Mesut Tufan

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Bartın Valisi Ali Çınar, Ukrayna’nın UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan “Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri” başlıklı adaylık dosyasının İtalya, Yunanistan ve Türkiye ile ortaklaşa seri adaylık olarak UNESCO’ya sunulması konusunda 28-30 Eylül 2012 tarihlerinde Ukrayna’nın davetiyle Kırım Özerk Cumhuriyeti’ndeki Feodosia kentinde bir toplantı düzenlendiğini anımsatarak; gelişmeler hakkında şu bilgileri verdi:

"Hazırlanan başvuru dosyasının değerlendirilmesi neticesinde ilimiz Amasra İlçesi’nde bulunan Cenevizliler dönemine ait Amasra Kalesi, Dünya Miras Merkezi tarafından 'Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri' adıyla 15.04.2013 tarihi itibariyle Dünya Miras Geçici Listesi’ne eklenmesi kararı alınmıştır. Dünya Miras Merkezi tarafından 'geçici liste'ye eklenen Amasra Kalesi’nin Dünya Miras Listesi’ne alınması için kamu ve özel tüm kurum ve kuruluşlar ile halkımızın konuya hassasiyet göstererek, konuyla ilgili koordineli biçimde çalışmaları, Amasramızın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasına önemli bir katkı sağlayacaktır".

Peyzaj Mimarları Odası: Kararı sevinçle karşılıyoruz

Öte yandan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası'ndan (PMO) yapılan açıklamada da, karar sevinçle karşılandı. PMO 10. Dönem Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada, başta UNESCO Türkiye Milli Komisyonu olmak üzere, ilgili belediyeler, kamu idareleri ve sivil oluşumların girişimleri ile sayıları artan 'geçici liste'deki aday alanlarla ilgili yapılan çalışmaların yakından takip edildiği belirtilerek, ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalara her zaman hazır olunduğu kaydedildi.

PMO'nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Son yıllarda adından sıkça söz ettiren ve odamızca da süreci takip edilen 'Bursa ve Cumalıkazık' aday alanı yanında, Dünya Miras Listesi‘ne yakın geçmişte girmiş 'Edirne Selimiye Camii Külliyesi' ardından yerelinden odamız gündeminde yoğun yer almış Amasra‘yı da içine alan alanın ‘Ceneviz Ticaret Yolu‘nda Akdeniz‘den Karadeniz‘e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri‘ olarak Amasra Kalesini de kapsayacak biçimde 15 Nisan 2013 Tarihli UNESCO Toplantısında karara bağlanmış olduğunu sevinçle karşılıyoruz.

Bartın Valiliği kurumsal web sayfasından öğrendiğimiz ve il temsilciliğimizce de süreci takip edilen, Mayıs 2012‘de Uluslararası Peyzaj Mimarları Federasyonu (IFLA) Başkanı Desiree Martinez‘in ziyaretinde de gündeme gelmiş 'Amasra‘nın Dünya Miras Listesi' yolunda çalışmaların yoğunlaşıyor oluşu; ülkemizin kültürel peyzaj değerlerinin gelecek kuşaklara aktarımı noktasında bizleri sevindirmektedir.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak, başta Amasra olmak üzere, Foça, İstanbul, Akçakoca ve Sinop‘u da içine alacak son derece önemli ve değerli bu koridorun miras listesine girmesi yolunda yapılacak çalışmalarda ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalara her zaman hazır olduğumuzu bildirir, sürece katkı koyacak tüm paydaşlara bu yolda kolaylıklar dileriz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-dunya-miras-listesi-kalabaliklasiyor_110873.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!