Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Endüstriyel Miras, Özel Hastane İçin Yıkıldı!

Cumhuriyetin ilk yıllarında başkent Ankara’nın su gereksinimini karşılamak için kurulan ve Endüstriyel Miras listesine alınması gündemde olan tarihi filtre istasyonu yıkıldı.

yapi.com.tr
Endüstriyel Miras, Özel Hastane İçin Yıkıldı!

Halk arasında Su Süzgeci Binası diye bilinen, adres tariflerinde kullanılan tarihi alana bir vakıf üniversitesine ait hastane yapılması planlanıyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi yıkıma tepkili.

Dışkapı’da 1936 yılında açılan büyük törenlerle açılan Su Süzgeci Binası, aynı yıllarda inşa edilen Çubuk 1 Barajı’nın suyunu filtrelemek için uzun yıllar Ankara halkına hizmet verdi. Ankara’nın sembol mekanlarından Gençlik Parkı’ndaki havuzları da besleyen süzgeç binası, çevresindeki yapılarla birlikte 1930’lu yılların “kübik” diye tarif edilen modern mimari özelliklerini gösteriyordu. Yeşil alan içindeki bina uzun yıllar Ankara halkının misafirini karşılamak için verdiği adreslerden biri olmuştu. 

‘Korunsun’ dediler, yıkıldı

Su Süzgeci yerleşkesi, eski Başbakan Yıldırım Akbulut’un mütevelli heyeti başkanlığını yürüttüğü Turgut Özal Üniversitesi’ne tahsis edildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise, binanın “Endüstriyel Miras” olarak korunması için Mayıs ayında Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu’na başvurdu. Kurulun yanıtı beklenirken, tarihi binanın yıkımının başladığı haberini geldi. Mimarlar Odası Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, süzgeçin kimin kararıyla yıkıldığının belli olmadığını söyledi. Candan, süzgeçin yüzde sekseninin yerle bir olduğunu ifade etti. Üniversite hastanesi yapılmak istenen alanda inşaat firmasının yıkım çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Candan, Koruma Kurulu’na yaptıkları başvuru sonuçlanmadan gizlice yıkım yapıldığını iddia etti.

Danışıklı dövüş mü?

Koruma Kurulu’nun yaptıkları başvuruya 4 ay boyunca yanıt vermemesini de eleştiren Candan, bu durumu “Danışıklı dövüş” diye değerlendirdi. Benzer yapıların dünyanın birçok yerinde müze, sergi ve kültür merkezi olarak değerlendiridiğine dikkat çeken Candan, “Bilimsel bilgiden yoksun yaklaşım bunu nasıl değerlendireceğini bilmiyor” dedi. Olayın ideolojik bir yönü olduğunu savunan Candan, Cumhuriyet dönemine ait mimari yapıların tek tek yıkılarak yok edildiğinin altını çizdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/endustriyel-miras-ozel-hastane-icin-yikildi_111457.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!