Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin En Uzun Tünelinde 10,6 Kilometre Yol Alındı

Rize'yi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlayacak, Rize-Erzurum karayolu güzergahındaki 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı süren Ovit Tüneli'nin 10 bin 600 metrelik bölümü tamamlandı.

yapi.com.tr/AA
Türkiye'nin En Uzun Tünelinde 10,6 Kilometre Yol Alındı

Rize'nin İkizdere ilçesi 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda yapımı  planlanan tünel, 14 bin 300 metre uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun, dünyanın ise  en uzun tünellerinden biri olacak. Çift tüp şeklinde inşa edilecek tünel  projesinin 800 milyon liraya mal olması planlanıyor.

Tünel sayesinde Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri  arasında kış aylarında aşırı kar ve çığ tehlikesi nedeniyle aksayan ulaşım,  kesintisiz ve güvenli hale gelecek. Tünelin giriş kotu 1919 metre, çıkış kotu 2  bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 olacak. 2015 yılı sonunda  bitirilmesi planlanan tünelle, 250 kilometre olan Rize-Erzurum karayolu, 200  kilometreye düşecek.

Rize Valisi Ersin Yazıcı, yaptığı açıklamada, Ovit  Tüneli Projesi'nin, Türkiye'nin önemli ve ciddi yatırımlarından biri olduğunu  belirterek, "Çığ tünelleri ile yaklaşık 14,3 kilometrelik bir tünel olacak.  Tünelin bazı noktalarında derinlik 850 metreye kadar ulaşacak. Her iki tarafta da  çalışmalar devam ediyor" dedi.

Yılların hayali olan Ovit Tüneli'nin 2015 yılı sonuna doğru biteceğini  ifade eden Yazıcı, şunları söyledi:

"Ovit Tüneli iki tüpten oluşmakta. İkizdere tarafından 2,5, İspir  tarafından da 2,8 kilometre ilerleme sağlandı. Toplamda her iki tarafta 10,6  kilometre delme işlemi tamamlanmış durumda. Ovit Tüneli, Rizemiz için önemli bir  yatırım. Ovit Tüneli ile Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile  buluşmuş olacak. İyidere bölgesinde büyük bir lojistik alan oluşacak. Doğu ve  Güneydoğu Anadolu'nun her türlü ihtiyacı karşılanmış olacak. Rizemizde böyle  büyük bir lojistik alanın oluşması, ilimizi ekonomik açıdan yukarılara taşımış  olacak. Rize'nin gelecekteki konumunu farklı bir yere taşıyacak."

"Rizemize ekonomik açıdan çağ atlatacak bir proje"

Vali Yazıcı, Rize-Erzurum arasındaki ulaşımın en sıkıntılı bölgesinin  Ovit Dağı olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu tünelle artık bir sıkıntımız kalmayacak. Rizemize ekonomik açıdan  çağ atlatacak bir proje. Açılacak bu tünel sayesinde ithalat ve ihracatın  kolaylaşmasıyla Doğu Anadolu Bölgesi'nin de ekonomik hayatında farklı bir  canlanma olacaktır. Doğu Karadeniz'de yayla turizmi, özellikle Arap ülkelerinden  ciddi manada turist gelmesini sağlıyor. Yabancı turistlerimizi Doğu Anadolu  Bölgesi ile de buluşturabiliriz. Doğu bölgemizin de turizm anlamında farklı  özellikleri var. Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun turistlik özellikleri, bu tünelin  açılmasıyla buluşmuş olacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-en-uzun-tunelinde-10-6-kilometre-yol-alindi_122544.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!