Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tünelin Gölgesinde Var Olma Mücadelesi

Konak Tüneli yapım sürecinde yıkım tehlikesi nedeniyle kamulaştırılarak boşaltılmak istenen Damlacık’ta halk sesini Konak Belediyesi tarafından düzenlenecek forumda duyuracak.

yapi.com.tr
Tünelin Gölgesinde Var Olma Mücadelesi

Konak Belediyesi, Konak Tüneli yapım sürecinde kamulaştırılmak istenen Damlacık’ın yok olma tehlikesine karşı harekete geçti.

Bu kapsamda Damlacık halkının isyanını duyurmak için mahallede forum düzenlenecek. Belediyeden yapılan yazılı açıklamada tüm İzmirliler foruma davet edildi.

İşte o açıklama

Konak-Yeşildere Tüneli gerekçe gösterilerek, kamulaştırılmak istenen Damlacık’ın yok olmasına karşı çıkıyoruz. Bu anlamda, halkımızla bir araya geleceğimiz “Damlacık” temalı forum düzenliyoruz. Foruma tüm İzmirliler’i bekliyoruz. Çünkü…

İzmir’in tarihi semti Damlacık, Konak-Yeşildere Tüneli gerekçe gösterilerek, kamulaştırılmak isteniyor. Tünelin bir bölümü Damlacık Semti’nin altından geçiyor. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nce yürütülen tünel çalışmaları sırasında, Damlacık’taki evlerin hasar gördüğü ve sakinlerinin, konutlarını terk etmesi çağrısı yapılıyor. Damlacık halkına, kira yardımı yapılacağı ve bir an önce bölgeden taşınmaları gerektiği aktarılıyor.

Kentlerimizin ranta teslim edilmemesi, tarihi semtlerimizin korunması, sokaklarımızın adımlayanların olması, parklarımızın kamunun malı olması gerçeğinden hareketle başlayan “Gezi” sürecin bitmeyeceğine dair dile getirilen söylemler, İzmir’in tarihi semti Damlacık’taki gelişmelerle kendisini bir kez daha gösteriyor.

Bizler, şehirle ilgili karar verilirken, semtlerde yaşayanlara sorulmasına taraftarız. "Her yer Taksim, her yer direniş" diye başlayan ve "Gezi" süreci dediğimiz halk hareketi, bu olgunun yaşamsal karşılığını istiyordu.

Biz de, Konak Belediyesi olarak kentimizi, halkımızla birlikte yönetmek istiyoruz. Kararları, ortak akıl çerçevesinde birlikte alalım diyoruz.

Damlacık Semti’ndeki gelişmelere de bu çerçevede bakıyoruz.

Kentsel dönüşümü, yaşayanlarının yerinden, yurdundan sökülüp atılmaması temelinde algılıyoruz ve Damlacık’ın sakinleriyle birlikte, tarihsel dokusu korunarak yeniden ayağa kaldırılması gerektiğini savunuyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tunelin-golgesinde-var-olma-mucadelesi_121495.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!