Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin Girişimcilik Notu %12,22'ye Yükseldi

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, 2012 yılında 69 ülkeden 198 bin kişiyle yapılan anket sonucu oluşturulan Küresel Girişimcilik Raporu'na (GEM) göre, Avrupa'da krizin etkisinin en fazla hissedildiği geçen yıl girişimci sayısı hızla artan Türkiye'nin girişimcilik notunun da yüzde 12,22'ye yükseldiğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Türkiye'nin Girişimcilik Notu %12,22'ye Yükseldi

Mustafa Kaplan, yaptığı yazılı açıklamada, Küresel Girişimcilik Raporuna göre, en hızlı büyüyen ekonomilerden olan Çin, Rusya ve Güney Afrika gibi ülkelerde 2012 yılında erken girişimcilik faaliyetlerinde azalmaların olduğunu kaydetti. Türkiye'nin, erken girişimcilik indeksi açısından araştırmaya katılan 30 etkinlik güdümlü ekonomi arasında 17'inci sırada yer aldığını ifade eden Kaplan, 2006 yılında yüzde 6,11 olan, son 12 ayda girişimcilik faaliyeti yapmayı planlayan veya yeni bir girişimcilik faaliyetine başlamış kişilerin 18-64 yaş arası yetişkin nüfusa oranının, 2012 yılında yüzde 12,22'ye yükseldiğine dikkati çekti.
     
Kaplan, ''GEM 2012 raporuna göre, kuruluş aşamasında olan girişimcilerin, 18-64 yaş arasındaki yetişkin nüfusa olan oranı, Türkiye'de 2006 yılında yüzde 2,2 iken, 2012 yılında bu oran yüzde 7,25'e çıkmıştır. Yani, 2012 yılında daha fazla kişi, son bir senedir, yapmayı düşündüğü bir iş için para biriktirmeye başlamak, yer aramak, bir kuruluş kadrosu oluşturmak, iş planı üzerinde çalışmak gibi hazırlıklar yapmıştır. Bu artışla Türkiye, etkinlik güdümlü ekonomilerin ortalamasına olan yüzde 7,82'ye yaklaşmıştır'' ifadelerini kullandı.
    
''Çin'de bu oran, yüzde 5,45'e düştü''
    
Kaplan, kar amacı gütmeyen bir akademik araştırma konsorsiyumu olan GEM'in amacının, ülkelerde girişimcilik faaliyetinin düzeyini belirlemek, girişimciliğin ekonomik gelişmedeki rolünü belirlemek, ülkeler arasındaki farklılığa neden olan faktörleri tayin etmek ve girişimciliği geliştirmeye yönelik politikalar önermek üzere girişimcilik faaliyeti ile ilgili nitelikli araştırma verileri oluşturmak ve bu verileri geniş kitlelere sunmak olduğunu belirtti.

Rapora göre, uluslararası karşılaştırma yapıldığında, Brezilya hariç, diğer BRIC ülkelerinde kuruluş aşamasındaki girişimcilik faaliyetlerinde düşüş oldu. Kaplan, ''Çin'de 2011 yılında yüzde 11 olan bu oran, yüzde 5,45'e düşmüştür. Piyasada 3,5 seneden fazla süreden beri girişimcilik faaliyetinde bulunmuş kişilerin, yetişkin nüfus içindeki oranını gösteren bir indeks olan kurumsallaşmış girişimcilik indeksi, Türkiye'de 2011'de yüzde 7,96 iken, 2012'de yüzde 8,68'e çıkmıştır. Erken dönem girişimcilik faaliyetlerinin sürekliliğinde, yani 3,5 yıldan daha fazla piyasada faaliyette bulunmayı başaran girişimci sayısında artış olmuştur'' değerlendirmesinde bulundu.
    
115 bin kişiye girişimcilik eğitimi
    
KOSGEB'in, Türkiye'de girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri geliştirmek için çalışmalarına devam edeceğini belirten Kaplan, şu ifadeleri kullandı:

''Ülkemizin 2023 yılına kadar, yıllık ihracatımızın 500 milyar dolar seviyesine çıkarılması, en az 10 küresel marka oluşturulması, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefi doğrultusunda, bir yandan kurulu ve güçlü KOBİ'lerimizde katma değeri artırırken; diğer taraftan da birçok yeni işletmenin doğuşuna ve yükselişine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Ülkemizde girişimci havuzunun genişlemesi, girişimcilik kültürünün yaygınlaşması ve daha fazla girişimcimizin olması adına önemli çalışmalar yapıyor ve bu çalışmaların meyvelerini topluyoruz. Bu konuda Küresel Girişimcilik Monitörünün yayımladığı rakamlara bakmak yeterli olacaktır. 2007 yılında sadece yüzde 5,6 olan erken dönem girişimcilik faaliyeti endeksimizin, 2012 yılında 12,22'ye yükselmiş olması girişimcilik tablosunun daha dengeli bir hal kazandığını, eğitim seviyesi yüksek kesimlerde de girişimciliğin arttığını göstermektedir.''

2010 yılından bu yana düzenledikleri girişimcilik eğitimlerinden yararlananların sayısının 115 bini geçtiğini bildiren Kaplan, yeni girişimci desteğiyle girişimcilere 30 bin lirası hibe olmak üzere toplamda 100 bin lira destek sağladıklarını anımsattı. 2010'dan bugüne kadar 6 bine yakın vatandaşın bu destekten yararlandığını, bunların yüzde 43'ünü kadın girişimcilerin oluşturduğunu belirten Kaplan, KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri'ni geleneksel hale getirmeyi planladıklarını da bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-girisimcilik-notu-12-22ye-yukseldi_103970.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!