Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin İlk Depreme Dayanıklı Veri Merkezi: İstanbul One

İstanbul ve çevresinde hızla artan veri trafiğini korumak ve yönetmek giderek daha zor ve önemli bir hal alıyor. Zenium Technology Partners, Mayıs ayında resmi açılışı yapılacak İstanbul One veri merkezi tesisi ile sektörde ihtiyaç duyulan depreme dayanıklı veri merkezi ihtiyacına yanıt verecek.

yapi.com.tr
Türkiye'nin İlk Depreme Dayanıklı Veri Merkezi: İstanbul One

Gelişmekte olan pazarlara yönelik veri merkezi danışmanlık hizmeti şirketi Unisonius’un kısa süre önce yayınladığı araştırma, Türkiye’de özellikle İstanbul ve çevresinde yoğunlaşan çoğu veri merkezinin deprem ve sel gibi doğal felaketlere hazırlıklı olmadığını gösteriyor. Araştırmaya göre, bu durumun temel sebeplerinden biri, işletmelerin kritik önem taşıyan veri merkezi yapılarının nasıl inşa edilmesi gerektiği konusunda uzmanlıkları olmamasına rağmen, kendi veri merkezlerini kurmayı tercih etmeleri. Veri merkezi yönetimi asıl faaliyet alanları içinde olmasa da Türkiye’de birçok işletme, başlı başına büyük ve karmaşık bir sorumluluk olan veri merkezi tasarım, inşaat ve bakımını kendi içinde halletmeyi tercih ediyor.

İngiltere menşeili Zenium Technology Partners, Dudullu Organize Sanayi Sitesi’nde 160 milyon dolar yatırımla hayata geçirdiği İstanbul One veri merkezi tesisi ile Türkiye’de toptan satış hizmeti sunan veri merkezi pazarının ilk ve tek oyuncusu olarak yeni bir pazar yaratıyor. Resmi açılışı Mayıs ayında yapılacak olan İstanbul One veri merkezi tesisi, Türkiye’de sektörün 'depreme dayanıklılık' kriterini de yukarı taşıyacak.

Zenium Technology Partners’ın Türkiye’deki ilk tesisi

Müşterilere amaca özel veri merkezi alanı tahsis sağlayacak olan Istanbul One, Zenium Technology Partners’ın Türkiye’deki ilk tesisi olma özelliğini taşıyor. Zenium ekibi dünyanın dört bir yanında çeşitli iklim ve koşullarda hayata geçirdiği geniş bir veri merkezi portföyü olan uzmanlardan oluşuyor. Üç veri merkezi binasından oluşan İstanbul One, integral perde duvarlı beton bir iskelet üzerine inşa ediliyor. ABD deprem yönetmelikleri ASCE 31/41 ile denk olan ve Türkiye'deki en yüksek seviyeli deprem yönetmeliği konumundaki TEC 2007'ye uygun olarak tasarlanan bu binalar, hastaneler ve kamu binaları gibi 'deprem sonrası kullanılmaya devam edecek binalar' kriterinde 1,5'lik en yüksek önem derecesi doğrultusunda yükseliyor. Elektrik üretim ve dağıtım tesisleri, telekomünikasyon merkezleri gibi kritik öneme sahip binaların inşaatında kullanılan bu yönetmelik standartları, ciddi depremlerin ardından faaliyetin devamını sağlamak için gerekli tedbirleri belirliyor.

İstanbul One'ın depreme dayanıklı olarak tasarlanan sağlam binaları aynı zamanda en yeni bina yönetim sistemi teknolojilerinden, saha içi fiziksel altyapıya ve depreme dayanıklı acil durum jeneratörlerinden güç alan iki adet tamamen bağımsız alternatifli güç besleme kaynağına kadar çok çeşitli destek sistemleriyle donatılıyor.

"Türkiye’de yüksek kaliteli teknik alan konusunda ciddi bir eksiklik var"

Türkiye’de yüksek kaliteli teknik alan konusunda ciddi bir eksiklik bulunduğunu vurgulayan Zenium Türkiye Genel Müdürü Aslıhan Güreşcier, “Bilim insanları yıllardır Marmara Bölgesi’nde 2030’dan önce büyük çaplı bir deprem beklentisi olduğunun altını çiziyor. Ancak İstanbul ve çevresinde yoğunlaşan veri merkezlerinin, kısa vadeli finansal kazanca odaklı olduğunu, bu durumun da tesis inşaatlarında böyle büyük bir riskin göz ardı edilmesine sebep olduğunu görüyoruz” değerlendirmesinde bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-depreme-dayanikli-veri-merkezi-istanbul-one_129448.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!