Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Türkiye'nin Yaratıcı Çözümler Üretmesi Gerek"

Ortadoğu'nun yeni bir kaotik siyasi süreçten geçtiğini söyleyen İSO Yönetim Kurulu Başkanı Bahçıvan, Ortadoğu’daki gelişmelerden en fazla etkilenen ülke olarak Türkiye'nin yaratıcı çözümler üretmesi gerektiğine dikkat çekti.

yapi.com.tr / AA
"Türkiye'nin Yaratıcı Çözümler Üretmesi Gerek"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi'nin Haziran ayı olağan toplantısında 'Ortadoğu Odaklı Dış politika Gelişmeleri ve bunların Ekonomimize Olası Etkileri' konusu ele alındı.

Toplantıda konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Kuzey Afrika’dan Doğu Akdeniz’e, Ortadoğu’dan Uzakdoğu’ya kadar dünyada çok tehlikeli gelişmelerin yaşandığını belirterek; kaosu çok, huzuru az Ortadoğu'nun, yeni bir kaotik siyasi süreçten geçtiğini söyledi. Ortadoğu’daki gelişmelerden en fazla etkilenen ülke olarak Türkiye'nin yaratıcı çözümler üretmesi gerektiğini belirten Bahçıvan, "Bu sorunlar, sadece siyaseten değil, ekonomik açıdan da ülkemizi ve bizleri yakından ilgilendiriyor. Petrol fiyatlarından döviz kurlarına, dış ticaretten üretim ve istihdama kadar tüm ekonomik değişkenler siyasi belirsizliklerden etkilenmektedir. İçinden geçtiğimiz dönemde bölgesel gerginliklerin artmasıyla birlikte söz konusu ekonomik değişkenlerin önem kazandığı görülmektedir" dedi.


Bahçıvan, Almanya’dan sonra ikinci büyük ihracat pazarı olan Irak’ta bin 550 civarında Türk firmasının faaliyet gösterdiğini, yatırımların Kuzey Irak Kürt Bölgesel yönetiminin elinde bulunan Erbil’de yoğunlaştığını dile getirdi. İŞİD’in elinde bulunan Musul’daki yatırımların ise Irak’taki tüm yatırımlar içerisindeki payının yüzde 10’u bulmadığının tahmin edildiğine dikkati çeken Bahçıvan, şöyle devam etti:

"Ancak bölgeden gelen haberler, ihracatın ciddi ölçüde aksadığı yönündedir. Maliye Bakanımız Sayın Şimşek, gelişmelerin kontrol alına alınamaması halinde Türkiye’nin cari açık görünümünün olumsuz etkileneceğini belirtti. Ortadoğu’da şiddetin arttığı  dönemlerde yükselen belirsizliklerin petrol fiyatını yakından ilgilendirdiği de bir gerçek. Irak’ta yaşanan son gelişmeler son aylarda görece ılımlı seviyelerde seyreden petrol fiyatları açısından önemli bir risk ortaya çıkarmaktadır".

Bahçıvan, gelişmelerin daha fazla kontrolden çıkması ve petrol fiyatlarının daha fazla yükselme eğilimine girmesi halinde küresel ekonomideki toparlanmanın olumsuz etkileneceğine işaret ederek, bu durumda, önemli bir petrol ve enerji ithalatçısı olan Türkiye'de de cari açık ve enflasyon kanalıyla ekonomik performansın üzerinde önemli bir kırılganlık ortaya çıkacağını belirtti.

"2013 yılında İSO 500 63,7 milyar dolar ihracat yaptı"

İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasının 2013 yılı sonuçlarına da değinen Bahçıvan, "2013 yılında İSO 500 63,7 milyar dolar ihracat yapmıştır. İSO 500’ün Türkiye ihracatı  içindeki payı yüzde 42 ile oldukça yüksektir" dedi. Bahçıvan, firmaların faaliyet karlarında nispi bir iyileşme sağlamasına karşın özellikle faiz ve döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle karlarının önemli bir bölümünü finansman giderlerine ayırmak zorunda kaldığını söyledi. Finansman giderlerindeki artışın, firmaların karlılıklarını ve mali yapısını olumsuz etkilediğini vurgulayan Bahçıvan,  İSO 500 büyük sanayi kuruluşunda borçlanma oranı artışının sürdüğünü ve son 10 yılın en üst seviyesine çıktığını dile getirdi. Küçük bir  türbülans bile şirketlerin mali yapılarının ve karlılıklarının nereden nereye geldiğinin hep birlikte görüldüğünü anlatan Bahçıvan, "Sonuçlar, Türkiye’yi yöneten hiç kimsenin, finansal istikrarı göz ardı etmemesi gerektiğini açık bir şekilde göstermektedir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-yaratici-cozumler-uretmesi-gerek_121899.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!