Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Sürdürülebilirlik Rakamlardan Daha Önemli"

Bahçıvan, "Sürdürülebilir büyümenin, yıllık büyüme rakamlarından daha çok önem kazandığı; yenilikçi ve sürekli bilgi, ürün ve hizmet yaratmanın öne geçtiği yeni bir küresel ekonomi dünyasındayız" dedi.

yapi.com.tr/AA
"Sürdürülebilirlik Rakamlardan Daha Önemli"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, bu yıl 3.'sü düzenlenen "İSO İnovasyon Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, dünyanın gelişmiş lider ülkelerinin, kalkınma süreçlerinde kendilerine iddialı hedefler belirlemiş olmalarıyla dikkat çektiğini söyledi.

Bu ülkelerin toplumun tüm kesimleri ve kurumları tarafından benimsenmiş hedefler doğrultusunda bilim, teknoloji ve inovasyona odaklanarak, yaratıcı düşünceyi geliştiren bir eğitim ve herkesin özverili çabalarıyla bugünün lider ülkeleri haline geldiğini aktaran Bahçıvan, böyle bir anlayış ve hedefe artık bu topraklarda da tanıklık edildiğini kaydetti.

Türkiye'yi lider bir ülke haline getirmek için benimsenmiş olan "üretim ve teknoloji üssü bir Türkiye inşa etmek" hedefini son derece anlamlı bulduklarını bildiren Bahçıvan, Türkiye'nin ekonomi alanında son yıllarda çok büyük başarılara imza attığını, ancak sahip olduğu potansiyelin daha büyük başarılarla Türkiye'ye taçlandırmaya imkan verdiğini dile getirdi.

İnovasyonun toplumların geleceğini belirleyen en önemli faktör olarak görüldüğünün altını çizen Bahçıvan, sözlerine şöyle devam etti:

"İşte bu gerçekten hareketle Türkiye'nin daha büyük başarılar için inovasyona her zamankinden daha fazla önem vermesi gerektiğine inanıyorum. Bilim, teknoloji ve inovasyon üçgeninin içindeki katma değeri yüksek ürünlere dayalı yeni üretim ve sanayileşme anlayışı; ne mutlu bizlere ki, devletimiz, biz sanayiciler, üniversiteler ve araştırma merkezleri tarafından her geçen gün daha fazla ilgi göstermektedir. Bu konuda maalesef çok geç kalmış olmamıza rağmen büyük bir inanç, azim ve kararlığın doğuyor olmasını görmekteyiz. Bu da ülkemizin ve toplumumuzun aydınlık geleceği adına sevindirici bir gelişmedir.

Bu çerçevede Ar-Ge harcamalarının gayri safi yurt içi hasıladaki payının yükseltilmesi, yeni teknolojilerin gelişimi için daha elverişli yasal düzenlemeler getirilmesi, devlet yardımlarının, kamu ihale ve vergi sistemlerinin araştırma ve inovasyona yönelik olarak yeniden yapılandırılması, fikri hakların etkin korunması ve araştırmacılar için elverişli bir ortam sunulması gibi politikalar artık tartışılıyor ve hayata geçiriliyor. Özel sektörün rolünün etkinleştirilmesi amacıyla da üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi, yenilikçi sanayi kümelenmelerinin oluşturulması, özellikle KOBİ'lere araştırma ve inovasyona yönelik işletme desteği hizmetleri verilmesi gibi önlemlerin öngörülmesi ve hayata geçiriliyor olması da hepimizi geleceğimize dair umutlu ve mutlu kılmaktadır."

Ödüllere 32 sanayi kuruluşu başvuru yaptı

İSO Başkanı Bahçıvan, sürdürülebilir büyümenin, yıllık büyüme rakamlarından daha çok önem kazandığı; yenilikçi ve sürekli bilgi, ürün ve hizmet yaratmanın öne geçtiği yeni bir küresel ekonomi dünyasında olunduğunu söyledi.

Böyle bir dünyada inovasyon bilincinin Türkiye'de geliştirilmesi ve sahiplenilmesinin son derece önemli olduğuna işaret eden Bahçıvan, ödül sistemini oluştururken çıkış noktalarının yaratıcı düşünceyi yenilikçi ürüne dönüştürme çabalarını teşvik etmek ve yenilikçi ürün geliştirmenin rekabetçi pazarlarda başarının kaçınılmaz gereği olduğu konusunda sanayicileri bilinçlendirmek olduğunu ifade etti.

Ödül sisteminin temel özelliğinin ürünler yerine, firmalar bünyesindeki inovasyon ortamının ve yaratılan inovasyon kültürünün karşılaştırılıyor ve ödüllendiriyor olması olduğu bilgisini veren Bahçıvan, konuşmasını şöyle tamamladı: "Bu anlamda liderlik, stratejik planlama, bilgi, insan kaynağı, süreçler ve iş sonuçları olmak üzere altı kategoride gerçekleştirilen değerlendirmelerimizde, sanayi kuruluşlarına daha başvuru dosyalarının hazırlanması safhasında süreçlerini sorgulayabilmelerini sağlamayı hedefledik. İSO İnovasyon Ödülü'ne bu yıl farklı illerden ve farklı sektörlerden 32 sanayi kuruluşunun başvuru yapmış olması ve 11 kuruluşun finale kalmaya hak kazanması, hedeflediğimiz bilincin oluşturulmasına önemli katkı yapmakta olduğumuzu göstermektedir. Bu üçüncü ödül törenimiz. Henüz yolun başında olmamıza rağmen giderek artan bir ilgi görmekten büyük bir mutluluk duymaktayız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/surdurulebilirlik-rakamlardan-daha-onemli_117611.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!