Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkler İran'da En Az 10 Otel Yapacak

İran ile imzalanan protokol çerçevesinde Türk yatırımcılar İran'da en az 10 otel yapacak. İran'dan turist sayısını artırmak için uçak seferleri artırılacak.

yapı.com.tr
Türkler İran'da En Az 10 Otel Yapacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve beraberindeki heyetin İran'a gerçekleştirdikleri çalışma ziyaretinde imzalanan protokole göre, Türk yatırımcılar İran'da en az 10 otel yapacak, İran'dan Türkiye'ye gelen turist sayısını artırmak için iki ülke arasındaki uçak seferleri artırılacak. Dünya'nın Reuters'tan derlediği habere göre, Kültür ve Turizm Bakanı Ünal, Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mesud Sultanifer ile Türk turizm sektör temsilcileri ise İranlı sektör temsilcileriyle yatırım ve işbirliği olanaklarını görüştü.

Görüşmelerin ardından iki ülke arasında 4. Turizm İşbirliği Teknik Komitesi Toplantısı Protokolü imzalandı. Protokole göre Türk yatırımcılar Tahran, İsfahan, Şiraz, Tebriz ve Maşhad'da en az 10 otel yapacak ve Türk yatırımcılar turizmdeki deneyimlerini İran'la paylaşacak. İki ülke turizm yatırımları konusunda teşvikler ve seyahat acenteleri ile tur operatörlerine kolaylıklar sağlayacak.

İran'dan gelen charter ve tarifeli uçuş sayıları ve Türkiye'deki uçuş noktaları artacak. Türkiye böylece İran'da gelen turist sayısının bu şekilde artması bekleniyor. İki ülke Çin, Hindistan, Endonezya, Malezya gibi uzak ülkelerde ortak tanıtım çalışması ve ortak paket turlar da düzenlenecek.

Türkiye turizmi çeşitlendirme arayışında

Türkiye'nin cari açığının finansmanında en büyük kalemlerden biri olan turizm gelirleri Rusya ile yaşanan uçak düşürme gerilimi sonrası bu ülkeden gelen turist sayısının azalması ve iç güvenlik endişeleri ile 2016'nın ilk çeyreğinde yüzde 16.5 azaldı.

Bir Rus savaş uçağının geçen yıl Kasım ayında Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesinin ardından özellikle Rus turist sayısında belirgin düşüş yaşanıyor. Türkiye bu kaybın telafisi için turizmde pazar çeşitlendirmeye çalışıyor.

İran ambargolar ardından dünyaya açılıyor

İran'a uygulanan uluslararası ambargonun kaldırılması ardından ülke ekonomisi bir yandan yeniden dünyaya açılmaya çalışırken bir yandan da yabancı yatırımcıları ülkesine çekmeye çalışıyor. Ambargo nedeniyle son iki yılda 10 milyar dolardan 4 milyar dolara gerileyen Türkiye'nin İran'a olan ihracatının, önümüzdeki iki yılda yeniden 8-10 milyar dolara çıkabileceği öngörülüyor. İran ziyaretinde Ünal'a TÜRSAB, TYD, TUROB ve TÜROFED'in temsilcileri de eşlik ediyor. Heyet bugün de İran'daki görüşmelerini sürdürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan verilere göre 2015 yılında Türkiye'yi bir önceki yıla göre yüzde 6.9 artışla 1.7 milyon İranlı ziyaret etti. Bu yılın ilk çeyreğine ilişkin verilere göre ise İran'dan gelen ziyaretçi sayısında yüzde 7.42 artış yaşandı. İlk çeyrekte İran'dan gelen ziyaretçi sayısı 467,833 olarak gerçekleşti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkler-iranda-en-az-10-otel-yapacak_144696.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!