Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Anadolu'da Otel Yatırımı Hız Kesmedi

Turizmdeki genel sıkıntıyla birlikte konaklama sektörüne yönelik yatırımlarda gerileme sürerken, Anadolu illerindeki otel yatırımları devam ediyor.

yapi.com.tr/AA
Anadolu'da Otel Yatırımı Hız Kesmedi

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Ekonomi Bakanlığı tarafından Nisan 2016 döneminde verilen "Yatırım Teşvik Belgeleri" ile ilgili rapor hazırladı.

Rapora göre, turizm sektöründeki genel sıkıntıyla birlikte konaklama sektörüne yönelik yatırımlarda gerileme sürerken, Anadolu illerindeki yatırımlar hız kesmedi. Yılın ilk 4 ayında ülke genelinde 29 şehirde 66 yeni otel projesi "teşvik belgesi" aldı.

Toplamda 1 milyar 17 milyon lira harcanarak tamamlanacak yatırımlar sonrasında sektörde 3 bin 532 yeni ek istihdam sağlanacak. Yapılacak yatırımların tamamlanmasıyla yatak kapasitesi 14 bin 581 adet artacak. Bu rakam geçen yılın ilk dört ayında 27 ilde 95 otel, 22 bin 824 yatak ve 1 milyar 303 milyon lira yatırım tutarı olarak gerçekleşmişti. Buna göre otel proje sayısında yüzde 30, yatırım tutarında ise yüzde 22 gerileme meydana geldi.

İstanbul ve Antalya yine önde

İlk dört ayda yatırımlar yine İstanbul, Antalya ve Aydın'da yoğunlaşırken, diğer illerde de yatırımların devam ettiği gözlendi. Yatak sayısı açısından; 2 bin 747 yatak ile ilk sırada yer alan Antalya'yı 1988 yatak ile İstanbul ve 1818 yatak ile Aydın takip etti.

Otel sayısı açısından ise Muğla 9 otel ile ilk sırada yer alırken onu takiben 7'şer otel ile İstanbul ve Antalya listede yer aldı. 4 aylık dönemde Trabzon, Bolu, Bursa, Hatay, Nevşehir, Ordu illerindeki yatırım planlamaları da dikkati çekti. Aylık bazda ise Nisan 2016'da ülke genelinde toplamda 9 ayrı şehirde 13 yeni otel projesi teşvik belgesi, 3 otel ise renovasyon belgesi aldı.

Toplamda 374 milyon lira harcanarak tamamlanacak yatırımlar sonrasında sektörde 1186 yeni ek istihdam sağlanacak ve yatak kapasitesi 3 bin 889 adet artacak. Bu rakam geçen yılın aynı ayında 25 otelde 4 bin 157 yatak ve 242 milyon lira yatırım olarak gerçekleşmişti.

'Yatırımcı uyarılarımızı dikkate aldı'

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmelerine yer verilen TÜROB Başkanı Timur Bayındır, turizm yatırımlarındaki gerilemenin artarak sürdüğünü, bu durumun özellikle turizmi direkt etkilediğini ve 54 sektörle birlikte istihdama olumsuz yansıdığını belirtti.

Yatırımlarda yatak sayısının son üç yılda yüzde 70'in üzerinde düştüğünü bildiren Bayındır şu ifadeleri kullandı:

"Otel yatırımlarında arz fazlası bulunan Antalya ve İstanbul gibi şehirlerimiz yerine alternatif bölgelerde yatırımları çeşitlendirmemiz gerektiği görüşümüzü koruyoruz. Yavaş da olsa uyarılarımızı yatırımcıların dikkate aldığını gözlemliyoruz. Yılın ilk 4 ayında uyarılarımız paralelinde Anadolu'ya yayılan bir turizm yatırım grafiği görüyoruz. 2016 ve 2017 yıllarının turizm açısından taşıdığı riskler dikkate alındığında yeni hükümetimizden sektörümüzün verimliliğinin artırılması ve sürdürülebilirliğine yönelik acil teşvikleri bir an önce hayata geçirmesini beklediğimizi bir kez daha belirtiyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/anadoluda-otel-yatirimi-hiz-kesmedi_144990.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!