Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkmenistan Abadan Kentinin Yeniden İnşası için Uluslararası İhale Açtı

Türk inşaat şirketlerinin en çok iş aldıkları Türkmenistan'da, Temmuz 2011'de silah deposunun patlaması sonucu büyük zaiyat gören Abadan kentini yeniden inşa etmek için uluslararası ihale açıldı. Türkmenistan İnşaat Bakanlığına bağlı Abadan Kenti Yeniden Yapım Yöntemi tarafından açılan ihaleye göre, yeniden inşaa edilecek modern kentte altyapı,

yapi.com.tr / AA
Türkmenistan Abadan Kentinin Yeniden İnşası için Uluslararası İhale Açtı

Türk inşaat şirketlerinin en çok iş aldıkları Türkmenistan'da, Temmuz 2011'de silah deposunun patlaması sonucu büyük zaiyat gören Abadan kentini yeniden inşa etmek için uluslararası ihale açıldı. Türkmenistan İnşaat Bakanlığına bağlı Abadan Kenti Yeniden Yapım Yönetimi tarafından açılan ihaleye göre, yeniden inşaa edilecek modern kentte altyapı, elektrik hatları, yollar, okullar, konutlar, hastaneler, kreşler ve idari binalar sıfırdan inşa edilecek.
    
Başkent Aşkabat yakınlarındaki Ruhabat ilçesi sınırları içerisinde inşa edilecek olan kentin, 2016 yılına kadar olan ilk etabının maliyetinin 2 milyar doları bulması öngörülürken, 2020 yılına kadar ise bu miktarın 3 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. 2030 yılına kadar devam edecek projenin gelecek yıllarda ise yeni işlere kapı açacağı belirtiliyor.
    
Türkmenistan'da faaliyet gösteren Türk inşaat şirketleri de sözkonusu ihaleye büyük ilgi gösterirken, katılım için gerekli belgelerin 6 Haziran 2012 tarihine kadar İnşaat Bakanlığına teslim edilmesi gerekiyor.
    
Başkent Aşkabat'a 25 kilometre uzaklıktaki Abadan kentinde Temmuz 2011'de silah deposunda meydana gelen patlamada 20'ye yakın kişi hayatını kaybederken, şehrin altyapısı ve binalar büyük hasar görmüştü. Patlama sonrası Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, kentin başka bir yerde sıfırdan inşa edileceğini söylemiş ve yetkililere ihale açılması yönünde talimat vermişti.
    
Türkmenistan'da yılın ilk 4 ayında Türk şirketlerinin aldığı işlerin bedeli 1 milyar doları aştı. Geçen sene Türk şirketleri Türkmenistan'da toplam 63 projenin yapımını üstlenirken, projelerin bedeli 3 milyar 270 milyon doları bulmuştu. Yaşanan küresel krize rağmen, ülkedeki imar çalışmalarını devam ettiren Türk şirketleri 2010 yılında da 4,5 milyar dolarlık iş almıştı. Türk inşaat şirketlerinin, 1991 yılından beri aldıkları işin toplam hacmi ise 26 milyar doları aştı. Şu anda ise ülke genelinde 32 milyar dolar değerinde bin 500 projenin inşaatı devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkmenistan-abadan-kentinin-yeniden-insasi-icin-uluslararasi-ihale-acti_91764.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!