Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TÜRKONFED'den KOBİ'ler için TOKİ Modeli Önerisi

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) dar gelirli vatandaşlara yönelik konut inşa modeli kullanılarak, kısıtlı sermayesi olan KOBİ'ler için nitelikli yatırım tesisi inşa edilebileceğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
TÜRKONFED'den KOBİ'ler için TOKİ Modeli Önerisi

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, TÜRKOFED tarafından Türkiye'nin ekonomi ve sanayisini güçlendirmek hedefine yönelik olarak hazırlanan ''Yeni Dönem Yeni Hedefler'' raporuna ilişkin yaptığı açıklamada, çalışmada, yeni fabrikaların tesisi için TOKİ'nin konut inşa modelini önerildiğini belirtti.

''TOKİ'nin dar gelirli vatandaşlara yönelik konut inşa modeli kullanılarak, kısıtlı sermayesi olan KOBİ'ler için nitelikli yatırım tesisi inşa edilebilir'' diyen Çenesiz, TÜRKONFED olarak bu konuda yapılacak her türlü saha ve masa başı çalışmasına katkıda bulunmaya hazır olduklarını bildirdi.

Çenesiz, bölgesel ve sektörel gelişmeyi kısıtlayan en önemli faktörlerden birisinin, uygun nitelikli yatırım yeri temin etmekteki zorluklar olduğunu vurgulayarak, bu sorunun TOKİ modeli ile aşılabileceğini kaydetti. Çenesiz, şunları ifade etti:

''TOKİ, kentsel dönüşüm alanında üstlendiği öncü rolle kalkınmaya destek sağlamaktadır. TOKİ'nin en önemli başarılarından biri, normal piyasa koşullarıyla konut sahibi olamayan dar gelirli yurttaşlarımızı konut sahibi yapmaya yönelik geliştirdiği iş modelidir. Bu sayede binlerce dar gelirli vatandaş kira öder gibi ev sahibi olmuştur. TÜRKONFED olarak TOKİ'nin bu rol modelinin, girişimciler için atölye ve fabrika binası yapımında kullanılabileceğini düşünüyoruz.''

TOKİ'nin konut inşa modelinin özellikle KOBİ'lerin rekabet gücünü artıracağını ve daha verimli üretim yapmalarını sağlayacağını dile getiren Çenesiz, şöyle devam etti:

''İllerin potansiyeli ve gelişmişlik endeksine göre planlama yaparak, küçük işletmeler için atölye (500-1.000 metrekare), orta boy işletmeler için ise fabrika binası (2.000-5.000 metrekare) yapılıp kira öder gibi taksitle girişimcilere tahsis edilebilir. Böylece kısıtlı sermaye ile iş yapan KOBİ'ler, sermayelerini makine ve işletmeleri için kullanarak daha verimli ve kaliteli üretim yapabilir, girişimlerinin başarılı olma şanslarını artırabilirler.''

Erdem Çenesiz, fabrika binası olarak düşünülen yapıların organize sanayi bölgelerinde, mikro işletmeler için yapılacak atölyelerin ise küçük sanayi sitelerinde yapılabileceğini belirtti.

TOKİ modelinin bölgesel kalkınmaya da fayda sağlayacağına inandıklarını kaydeden Erdem Çenesiz, belirlenecek illerde TOKİ tarafından yapılacak fabrika binalarının girişimcilere uzun vadeyle satılması ile normal şartlarda yatırımcının tercih etmediği bölgelerde de girişimciliğin canlandırılabileceğini vurguladı.

Çenesiz, TOKİ modeli ile gerçekleşecek yatırım tesisinin girişimciye birtakım sorumluluklar yükleyeceğini, girişimcinin üretim ve istihdam yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde binanın geri alınmasının söz konusu olacağını ifade etti.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkonfedden-kobiler-icin-toki-modeli-onerisi_89356.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!