Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TÜRKONFED'den "Orta Gelir Tuzağı'ndan Çıkış" için Rapor

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türkiye'nin 14 şehrinin toplamının İsviçre, Singapur gibi dünya devlerini geride bıraktığını, 27 şehrinin yoksulluk seviyesinde yer aldığını, 40 şehrinin ise orta gelir düzeyinden çıkamadığını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
1 TÜRKONFED'den "Orta Gelir Tuzağı'ndan Çıkış" için Rapor

TÜRKONFED tarafından hazırlanan 'Orta Gelir Tuzağı'ndan Çıkış: Hangi Türkiye?' adlı rapora göre, Türkiye'de belirli bir gelir seviyesinde sıkışıp kalan yani 'Orta Gelir Tuzağı' riskinde olan 40 şehir, yoksulluk düzeyinde olan 'Orta-Düşük Gelir Grubunda' 27 şehir, dünyanın en büyük ekonomileriyle yarışan sanayileşmiş ve gelişmiş 'Orta Gelir Tuzağı' riski olmayan 14 şehir bulunuyor.
     
'Orta Gelir Tuzağı' riski olmayan grup, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli gibi hem ulusal hasıla, hem de nüfusun büyük bölümünü barındıran idari, siyasal, ekonomik, ticari, medya ve sanayi güç merkezlerini barındırıyor. Bu şehirlerden İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova'nın, toplam ulusal hasılaya katkısı 376 milyar doları buluyor. Bu şehirlerin ekonomisi Singapur, Norveç, İsviçre gibi dünyanın en zengin ülkelerinden daha büyük bir ekonomik büyüklüğe ulaşıyor.
     
'Orta Gelir Tuzağı' riskinde olan şehirler ise, Artvin'den Çanakkale'ye Türkiye'nin doğusundan batısına kadar birçok farklı bölgeden şehirleri kapsıyor. Bu şehirler, Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alıyor.
     
TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça da, hızlı gelişen, dünyaya entegre ve rekabetçi bölgeler ve ayrıca yavaş gelişen, geri kalmış bölgeler için farklılaştırılmış kalkınma reçeteleri önerdi. Onatça, bunun, 2023 Türkiye vizyonu için gerekli olduğunu da savundu.
     
Söz konusu rapor, Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erinç Yeldan, Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü İzleme, Değerlendirme ve Analiz Dairesi Başkanı Kamil Taşcı, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Voyvoda ve Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü İzleme, Değerlendirme ve Analiz Dairesi Planlama Uzmanı Mehmet Emin Özsan tarafından hazırlandı.
    
Orta Gelir Tuzağı nedir?
    
Orta Gelir Tuzağı, iktisatçılar tarafından, kişi başına düşen Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) bakımından, 2005 yılı uluslararası fiyatlarıyla 17 bin ABD Dolarına tekabül eden orta gelir seviyesine gelmiş ülkelerin ve/veya bölgelerin belirli bir gelir bandında sıkışıp kalma, bir diğer deyişle üst gelir seviyesine geçememe durumu olarak tanımlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkonfedden-orta-gelir-tuzagindan-cikis-icin-rapor_103325.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Yavaş gelişen, geri kalmış bölgeler için farklılaştırılmış kalkınma reçeteleri nelerdir,içeriği nedir,neden bu rapor Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü İzleme, Değerlendirme ve Analiz Dairesi Başkanı Kamil TAŞÇI bey tarafından internet sitesinde açıklanmıyor, yazılı ve görsel basında sıkça neden yer almıyor, STK'lar neden bu raporu kendi bölgelerinde uygulamaya geçirmiyorlar anlamak mümkün değil...DİZİ'lerden sıra mı gelmiyor yoksa...? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!