Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

UNESCO Raporunda Yeni Haliç Köprüsüne 4 Metre İtirazı

UNESCO'nun 'Dünya Kültür Mirası'nda yer alan İstanbul'un doğal doku ve tarihî görüntüsünün bozulmaması isteniyor. Bu amaçla kente gelerek bir dizi araştırmalarda bulunan UNESCO heyeti, 50 metre yapılması planlanan Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün direklerinin 3-4 metre indirilmesini rapor etti.

Zaman Gazetesi
UNESCO Raporunda Yeni Haliç Köprüsüne 4 Metre İtirazı

UNESCO'nun 'Dünya Kültür Mirası'nda yer alan İstanbul'un doğal doku ve tarihî görüntüsünün bozulmaması isteniyor. Bu amaçla kente gelerek bir dizi araştırmalarda bulunan UNESCO heyeti, 50 metre yapılması planlanan Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün direklerinin 3-4 metre indirilmesini rapor etti. Toplumların kültürel mirasını korumak amacıyla kurulan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO), temmuz ayında Brezilya'da yapılan dönem toplantısında İstanbul'u tehlike altındaki miras listesine almaması sevindirmişti.

Ancak uluslararası örgüt, kent yöneticilerine yapılması gereken bazı ödevler verdi. Bunların en dikkat çekeni, bu yıl bitirilmesi planlanan yeni Haliç köprüsüyle ilgili. Raportörler, 50 metre olan köprü direklerinin 4 metre düşürülmesini istedi. Raportörler, sene başında İstanbul'a gelerek Haliç Köprü Geçişi ile ilgili bir dizi çalışma yaptı. Kent genelinde yaptıkları inceleme ve görüşmelerin ardından İstanbul'un kaderini belirleyecek olan raporu hazırlayarak UNESCO'nun Fransa'nın başkenti Paris'teki merkezine gönderdi. Heyetin sunduğu İstanbul raporu, Paris'te üst düzey UNESCO yetkilileri tarafından incelendikten sonra bu sene Bahreyn'de yapılacak 35. dönem toplantısında komiteye sunulacak. 21 ülke temsilcisinden oluşan Dünya Mirası Komitesi üyeleri raportörlerin görüşleri ve sundukları maddeler doğrultusunda Bahreyn'de İstanbul'un 'Dünya Kültür Mirası' listesindeki durumu masaya yatırılacak.

Büyükşehir Belediyesi mühendisleri yaptıkları statik ölçümler sonucunda Haliç Köprü direklerinin uzunluğunu 50 metreye kadar indirdi. Raporda uzmanların köprü direklerinin uzunluğu hakkındaki görüşünün ise mevcut durumdan 3-4 metre indirilmesini istedikleri öğrenildi. İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, raportörlerin köprünün yapılmasına karşı olmadığını, sadece daha aşağıya indirilmesini istediklerini belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/unesco-raporunda-yeni-halic-koprusune-4-metre-itirazi_86447.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!