Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Üsküdar Evlendirme Dairesi Otel Oluyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Üsküdar-Harem yolu üzerindeki evlendirme dairesinin yerini plan tadilatı yapılarak 'Turizm-Konaklama' alanı ilan etti.

yapi.com.tr
Üsküdar Evlendirme Dairesi Otel Oluyor

17 Ocak’ta yapılan İBB Meclis toplantısında, Üsküdar Belediyesi’nin, üzerinde evlendirme dairesi bulunan Aziz Mahmut Hüdai Mahallesi’ndeki 'Kentsel Hizmet Alanı' lejantında kalan parselin turistik tesis alanı lejantına alınmasına ilişkin imar planı değişikliği talebi görüşüldü. Değişiklik talebi CHP’li meclis üyelerinin “ret” oyuna karşılık AKP’li üyelerin oyları ile geçti.

Plan değişikliğine ilgili kurumlar da şartlı onay verdi. Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü, parselin yapılaşmaya uygun olsa da yerel olarak bazı sorunlarla karşılaşılabileceği uyarısında bulundu. Uygulama öncesinde zemin iyileştirme çalıştırılması şartı koşarak teklife onay verdi. Ulaştırma Planlama Müdürlüğü de otopark ihtiyacının karşılanması koşulu getirdi. İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, hazırlanacak avan projenin kurul tarafından onaylanmadan uygulama yapılamayacağına dikkat çekti. İSKİ Genel Müdürlüğü ise uygulama sırasında altyapı tesislerine zarar verilmemesini istedi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu da bu raporları değerlendirdi. Komisyon uygulama imar planlarında kütleye göre yapılacak inşaatın zemin+2 kat olarak önerildiğini anımsatarak yapılan teklifte yapılaşma koşullarının ne olacağı konusunda belirsizlik bulunduğunu kaydetti. Teklifin kentsel hizmet alanını azaltıcı ve hareketli nüfus yoğunluğunu artırıcı nitelikler taşıdığının altı çizildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre, plan değişikliğine tepki gösteren CHP’li İBB Meclis Üyesi Mehmet Yıldız, “Yeşil alanları imara açmak, belediye ve kamu hizmet alanlarına benzin istasyonu yapıp birilerine satmak, kamu arsalarını ve binalarını ‘tahsis’ adı altında yağmalamak, AKP siyasetinin bir numaralı uzmanlığı oldu” dedi. Üsküdar Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Doğan Tekel de söz konusu parselin yıllar önce sosyal tesis yapılmak üzere kamulaştırıldığını, yeni plan değişikliği ile kamulaştırma gerekçesinin ihlal edildiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uskudar-evlendirme-dairesi-otel-oluyor_104263.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!