Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üsküdar-Sancaktepe Metrosu için En Düşük Teklif Doğuş'tan Geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Üsküdar ile Sancaktepe arasını 24 dakikaya indirecek 20 kilometrelik metro hattı için düzenlediği ihalede 7 konsorsiyum yarıştı. En düşük teklif, 563 milyon 899 bin 995 Euro ile Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş'den geldi. Hattın, 38 ayda hizmete alınması hedefleniyor.

yapi.com.tr
Üsküdar-Sancaktepe Metrosu için En Düşük Teklif Doğuş'tan Geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Üsküdar ile Sancaktepe arasını 24 dakikaya indirecek 20 kilometrelik metro hattı için düzenlediği ihalede 7 konsorsiyum yarıştı. En düşük teklif, 563 milyon 899 bin 995 Euro ile Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş'den geldi. Hattın, 38 ayda hizmete alınması hedefleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Merter Ek Binası’nda gerçekleştirilen ihaleyi, Ulaşım Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu başkanlığındaki komisyon yönetti. Toplam 14 firmanın oluşturduğu 7 konsorsiyumun katıldığı ihalede, ilk defa ilaheyi kazanacak olan firma veya ortaklık işi yapmak için kredisini de kendisi bulacak.

İhale sırasında teklifler açıklanmadan önce işin yaklaşık maliyeti 725 milyon 114 bin 250 avro olarak açıklandı. İhaleye katılan firmalar ve maliyet teklifleri şöyle;

1- Yapı Merkezi İnşaat Sanayi A.Ş 617 milyon 789 bin 934 avro 34 sent
Coopsette Soc. Coop+-Unieco Soc. Coop + Coperativa Muratori E Braccianti Di Capri İş Ortaklığı 796 milyon 496 bin 324 avro 63 sent
2- Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş 563 milyon 899 bin 995 avro 32 sent
3- Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş + Mak-Yol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş+Alsim Alarko Sanayi Tes. ve Ticaret A.Ş İş Ortaklığı 609 milyon 120 bin avro
4- Mapa İnşaat ve Ticaret A.Ş+ China Mojor Bridge Engeneering İş Ortaklığı 587 milyon 656 bin 206 avro
5- Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş+ Moskovskiy Metrostory Açık A.Ş Merkezi Rusya
6- Türkiye İstanbul Şubesi İş Ortaklığı 624 milyon 825 bin 937 avro
7- Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş+Smp Almaty İş Ortaklığı 829 milyon 488 bin 12 avro 32 sent

İhale kapsamında istenen ilave kredi teklifleri de açıklandı. Buna göre, Yapı Merkezi İnşaat Sanayi A.Ş'nin 138 milyon 789 bin 934 Euro 34 sent, Coopsette Soc. Coop+-Unieco Soc. Coop + Coperativa Muratori E Braccianti Di Capri İş Ortaklığı 250 milyon Euro, Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş 500 milyon Euro, Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş + Mak-Yol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş+Aslim Alarko Sanayi Tes. ve Ticaret A.Ş İş Ortaklığı 130 milyon 120 bin Euro, Mapa İnşaat ve Ticaret A.Ş+ China Mojor Bridge Engeneering İş Ortaklığı 250 milyon Euro, Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş+ Moskovskiy Metrostory Açık A.Ş Merkezi Rusya Türkiye İstanbul Şubesi İş Ortaklığı 250 milyon Euro ve Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş+Smp Almaty İş Ortaklığı 829 milyon 488 bin 12 Euro 32 sent ve Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş+Smp Almaty İş Ortaklığı ise 250 milyon Euro teklif verdi.

Maliyet ve ek kredi şartları ihale sonucunu belirleyecek

Zarfların açılarak tekliflerin okunmasının ardından bir açıklama yapan İhale Komisyonu Başkanı Dursun Balcıoğlu, “İhalenin sonucu ihale dokümanlarının, ihale bedeli ve kredi tekliflerinin en ataletli ve doğru şekilde değerlendirilmesinin ardından en kısa sürede yazılı olarak kamuoyuna ve taraflara bildirilecek” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro inşaatı için kullanmak üzere 479 milyon Euro kredi temin etti. Yapım işinin geri kalan kısmının kredisini getirme sorumluluğu isteklilere ait. Dolayısıyla ihalede sadece yapım için teklif edilen bedel değil, geri kalan kısım için isteklilerce getirilen kredilerin, toplam yapım bedeline etkisi de dikkate alınarak değerlendirme yapılacak.

İhale sonucu sadece yukarıda tabloda verilen salt yapım tekliflerinin karşılaştırılmasına göre değil, bu bedellere, 'getirilen ilave kredinin maliyetinin eklenmesiyle oluşan durumdaki karşılaştırma' işlemi ile belirlenecek. İhale Komisyonu yeniden toplanarak yapım teklif dosyası içindeki belge ve hesapların doğruluğunu kontrol ile kredi teklifinin toplam teklife etkisini hesaplayarak ihale sonucunu belirleme çalışmasını neticelendirecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uskudar-sancaktepe-metrosu-icin-en-dusuk-teklif-dogustan-geldi_89068.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!