Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Uusal Hava Kirliliği Emisyon Yönetim Sistemi' Kuruluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 'Uusal Hava Kirliliği Emisyon Yönetim Sistemi' kuruyor. Kurulacak yeni Sistemle hava kirliliğine neden olan ana kaynakların sınıflandırılacağı, hava kirliliğinin mekansal dağılımı coğrafi bilgi sistemleri yazılımları aracılığıyla görselleştirilerek ulusal güncelleştirmeler yapılacakları belirtildi.

yapi.com.tr
'Uusal Hava Kirliliği Emisyon Yönetim Sistemi' Kuruluyor

Bakanlık, hava kirletici emisyonlarının yönetiminin sürekliliğinin sağlanması amacıyla proje geliştirdiğini açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TÜBİTAK ile birlikte 'Ulusal Hava Kirliliği Emisyon Yönetim Sistemi' kuracağını belirtti. Projeyi İstanbul Teknik Üniversitesi liderliğinde Bahçeşehir Üniversitesi ve Proline Bilişim Sistemleri yürütecek.

Kurulacak yönetim sistemi ile hava kirliliğine neden olan ana kaynakların sınıflandırılması gerçekleşecek. Kaynak bilgileri detaylı şekilde bir araya getirilecek. Bu bilgiler coğrafi bilgi sistemleri destekli olarak işlenecek. Hava kirleticisi emisyonların envanter hesapları yapılacak. Emisyon toplamlarının hava kalitesi modelleri ile dağılımı ve tüm bu ilişkilerin web üzerinden veri girişleri yapılarak mekânsal haritalar üzerinden izlenmesi sağlanacak.

Projenin; açılış toplantısı Ankara da gerçekleştirildi. Proje ile 150 endüstri tesisi, 60 evsel ısınma kaynak noktası ve ilk defa 500 farklı taşıt tipi için gerçek yol şartlarında emisyon faktörü hesaplanması için çalışma yapılacak. Projenin pilot bölgesi olarak seçilen Marmara Bölgesi illerinde çalışmalar 2016 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Diğer 6 coğrafi bölge için 2019 yılı sonuna kadar çalışmalar yürütülecek. 3 yıl boyunca çeşitli çalıştay, eğitim ve toplantılar ile yürütülecek olan projenin 60 kişilik ekibi bulunduğu belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uusal-hava-kirliligi-emisyon-yonetim-sistemi-kuruluyor_114111.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!