Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yoksullukla Gelen Hava Kirliliği

Başkent Atina’daki yoğun kirli havaya rağmen Yunanistan’da hükümet, kalorifer yakıtı üzerine konulan vergileri düşürmeyeceğini açıkladı.

yapi.com.tr
Yoksullukla Gelen Hava Kirliliği

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras sağlık ve çevre bakanlarıyla birlikte çarşamba günü ortak bir basın toplantısı düzenledi. Deutsche Welle'nin haberine göre, Basın toplantısında Yunan Maliye Bakanı, kalorifer yakıtının fiyatının düşürülmesinin soruna bir çare olmayacağını belirtti. Bakan ihtiyacı olan ailelerin, 28 sentten 35 sente çıkartılan yakıt parasından faydalanmaları gerektiğini söyledi.

Atinalıların hepsinin aynı fikirde olduğunu söylemekse mümkün değil. 40'lı yaşlarının ortasındaki Poppy Pasaki Yunanistan'ın başkentinde insanların her gün gördüğü, kokladığı ve hatta tadını aldıkları hava kirliliğini şöyle yorumluyor: “Bu elbette son derece endişe verici, herkesi rahatsız ediyor. Bu doğru değil. İnsanların yakıt alabilmeleri bir şeyler yapmaları gerekirdi."

Para olmadığı için soba yakılıyor

Bir süredir büyük kiralık evlerden yükselen yanmış odun kokusu, Atina'yı sarıyor. İnsanlar kalorifer yakıtı alacak paraları olmadığından, son derece tehlikeli, derme çatma sobalarda odun yakıyorlar. Yunanistan Sağlık Bakanlığı hava kirliliğinin yüksek seviyeye ulaştığını, insanların ne olursa olsun soba kullanmaktan vazgeçmesi gerektiğini açıkladı.

Konuştuğumuz bazı Yunan vatandaşlarıysa, kentin üzerine çöken kirli havanın nedenlerine dikkat çekiyor. Bir vatandaş "Elbette endişeliyim ama yoksulluk içindeki Yunanlar için daha çok endişeliyim. Hükümet açlık ve insanların yoksulluğu gibi çok daha önemli konularla ilgilenmediği için burada bir trajedi yaşanıyor" diyor. Bir başkası "Evi olmayan, aç ve üşüyen insanlar, elektiriği ve yakıtı olmayan aileler olduğunu düşündüğümde elbette bu kirli havayı sorun etmiyorum " ifadelerinde bulunuyor.

Krizle birlikte artan yakıt fiyatları

Yunanistan'da yakıt fiyatları geçen yıllarda hızla yükseldi. Kriz patlak verdiğinde litre başına 40 sent olan kalorifer yakıtının fiyatı şimdi 1 euro 36 sent. Bu, yakıta konan verginin defalarca artırılmasının bir sonucu. Ancak hükümetin muhtaç durumdaki aileleri ortada bıraktığı suçlamasını Maliye Bakanı Yannis Sturnaras kabul etmiyor. Bakan bu insanlar için yakıt parası verildiğini ve bu paranın litre başına 7 sent artırılarak 35 sente çıkartıldığını belirtiyor. 500 bin Yunan vatandaşının bu katkıyı alabilmek için başvuruda bulunduğunu ve büyük çoğunluğunun kabul edildiğini de sözlerine ekliyor.

Ülkenin en büyük tüketiciyi koruma örgütü INKA ise kiralık apartmanlarda bir kişi kendi üzerine düşen payı ödeyecek durumda olmadığı için tüm apartmanın kışlık yakacak sipariş etmediğini açıklıyor.

Ödenmeyen kiralar, faturalar

Gunusepetsis çifti yedi çocuklarıyla birlikte Pire kentinin bir mahallesinde henüz tamamlanmamış bir apartman dairesinde kalıyor. Evin babası George kirayı, elektrik ve su faturlarını 1 yıldır ödemediklerini belirtiyor. Manavlarını 2012 yılında kapatmak zorunda kalmışlar. Evdeki kaloriferler yanmıyor, elektrikli ısıtıcı için elektiriği bir komşularından çektikleri hattan temin ediyorlar. Ailesinin durumunu George şu sözlerle özetliyor: "Sabah uyanıp gözlerimi açtığımda, eğer uyuyabilmişsem tabi, bir gün daha nasıl yaşarız diye düşünüyorum."

http://www.yapi.com.tr/haberler/yoksullukla-gelen-hava-kirliligi_115477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!