Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Validebağ Korusu İBB'ye Tahsis Edildi!

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Validebağ Korusu ile ilgili yaptığı açıklamada Koru'nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis işlemlerinin tamamlandığını söyledi.

yapi.com.tr
Validebağ Korusu İBB'ye Tahsis Edildi!

İHA'nın haberine göre, Üsküdar'daki Validebağ Korusu'nda yapılması planlanan otopark inşaatına ve korunun imara açıldığı iddialarına yönelik tepki gösterilmesine ilişkin Üsküdar Belediyesi Belediye Başkanı Hilmi Türkmen yazılı açıklama yaptı. Validebağ Korusu’nun şuan ki durumuyla ilgili bilgi veren Başkan Türkmen, “Korunun ortasında bir dere var ve lağım akıyor. Bakımsız ve madde bağımlıların mekanı olmuş. Şuan güvenlikli değil. Validebağ Konusunu halkın korusu yapacağız. 7 bin ağacın yanına 10 bin ağaç daha dikeceğiz. 7 bin ağacın bakımı yapılacak ve temizlenecek” dedi.

Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Validebağ Korusu’na yapacakları çalışma hakkında bilgiler veren Başkan Türkmen, “Validebağ Korusu, İstanbul Anadolu Yakası’nın en güzel kent ormanı olacak. 1 metreküp bile beton kullanmayacağız. Tamamen ahşap kullanılacak. Proje kapsamında koruda, seyir terasları, doğal göletler, yürüyüş alanları olacak. Tamamen ahşaptan, anfi tiyatro yapacağız, kır kahvesi olacak, ahşap tiyatrolar olacak. Yani, Anadolu Yakasının Hyde Parkı Validebağ’da yapılacak. Bütün koru ele alınacak, korunun yeşiline yeşil katılacak. Bunları 2 yıl içersinde yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Türkmen, projenin yapılmasına engel olmaya çalışan Validebağ Gönüllüleri’yle ilgili ise, “2007 yılında korunun temizliği ve bakımı için bir çalışma yapmak istedik ancak İdari mahkemeye giderek çalışmamızı iptal ettirdiler. Bu grup, burada hiçbir çalışma yapılmasını istemiyor çünkü evleri burada ve düzenlemeden sonra halk buraya geleceği için rahatsız olacaklar” dedi.

“Proje Validebağ gönüllülerine sunuldu"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın projeyi onayladıktan sonra Validebağ Gönüllüleri’ne de sunulmasını ve birlikte değerlendirilmesini istediğine de dikkat çeken Türkmen, “Gönüllülerimize projenin bir taslağını sunduk. Karar vermelerini bekliyoruz. İnşallah, Validebağ Gönüllüleri ile birlikte karar vereceğiz. Bizde oldubitti anlayışı yok. Bizim 2023 hedefimizde, katılımcı şeffaf belediyecilik hedefimiz var. Hedefimiz, kişi başına düşen 7 metrekarelik yeşil alanı 10 metre kareye çıkarmaktır.

“Otopark inşaatının bizimle alakası yok"

Başkan Türkmen, şuan devam eden otopark çalışmasıyla ilgili ise, “Devam eden otoparkla bizim alakamız yok. İl Özel İdaresi’nin ihalesiyle bir taşeron firma yapıyor. Mevcut otopark rehabilite ediliyor. Belediyemizle alakası yok” dedi.

Validebağ Korusu’nun özellikleri ve yürütülen süreç ise şöyle:

“Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait Validebağ Korusu toplamda 354 dönümlük bir alana sahip. 1. derecede SİT bölgesi. Arazinin 70 dönümü Milli Eğitim, 50 dönümü ise Sağlık Bakanlığı’na ait. İçerisinde, yaklaşık 7 bin ağaç mevcut ve ortasından dere geçiyor. Validebağ Korusu’nun yeniden düzenlenerek ‘Kent Korusu’ haline getirilmesi için Üsküdar Belediyesi tarafından hazırlanan proje Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmuştu. Projeyi beğenen Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla çalışma başlatılmıştı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü, 8 Ağustos 2014 günü Validebağ Korusu’nun tahsisini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devretti. Milli Emlak Genel Müdürlüğü, projenin bütünlüğü açısından, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı’na ait bölümlerinin de projeye dahil edilerek en geç 2 yıl içerisinde bitirilmesini ön şart olarak belirledi.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/validebag-korusu-ibbye-tahsis-edildi_123929.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!