Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Validebağ'da Araçlar Çekiliyor

Validebağ Gönüllüleri, Validebağ Korusu’nun yanında yürütmeyi durdurma kararına rağmen cami inşaatı için beton dökme hazırlığının yapıldığını, alanın önündeki arabaların içinde sürücüleriyle çekilmeye çalışıldığını duyurdu.

yapi.com.tr
Validebağ'da Araçlar Çekiliyor

Bianet'ten Yüce Yöney'in haberine göre, Validebağ Gönülleri’nden Gürer Güncan, çevre halkının itirazlarına ve yürütmeyi durdurma kararına rağmen Üsküdar Belediyesi’nin cami yapmaya çalıştığı Validebağ Korusu’nun yanındaki alanda nöbet tutan halkın arabalarının çekilmeye başlandığını bildirdi.

“Bugün sahaya beton döküleceği düşünülerek bu sabah itibariyle tüm dayanışma ve forumlara çağrı yapıldı. Çünkü gece mıcır getirmişlerdi alana. Yaklaşık 20 araba giriş çıkışları bloke edecek şekilde park etti. Şu anda bize gelen bilgi arabaları içinde sürücüleriyle birlikte çekmeye başladıkları yolunda. Şu anda iki araba çekilmiş durumda. Polisin müdahaleye hazırlandığı da söyleniyor.”

Güncan, değişen parsel numaralarının yürütmeyi durdurma kararına işletilmesi için başvurduklarını ancak mahkemenin işlemi yapmadığını söyledi.

“Kumpas”

Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Arif Belgin de mahkemenin verdiği cevabı anlattı: “Mahkeme son verdiğimiz karar son derece nettir ve uygulanması gerekir diye cevap verdi.”

Belgin dolayısıyla yeni karar verilmediğinin altını çizdi: "Mahkeme yeni karar vermiyor. Belediye de yanlış karardır diyerek uygulamıyor. Tamamen bir kumpasla karşı karşıyayız. Her iki taraf danışıklı dövüş yapıyor, biz arada kalıyoruz.”

Çevre sakinleri cami inşaatının durdurulması için mahkemeye başvurduğunda mahkeme durdurma kararı vermiş ancak parsel numarası 178 olarak geçmişti. Fakat sonradan cami inşaatı için ruhsata başvuran kişilere bu başvuru sırasında yeni parsel numarası (197) verildiği ortaya çıktı. Her iki numarayla da kastedilen alan aynı.

Ne olmuştu?

Üsküdar İlçesi, Altunizade Mahallesi, Validebağ Korusu güneyi, 165 pafta, 1313 ada, 178 parsel sayılı taşınmazın güneyindeki tescil dışı yeşil alan, plan tadilatı yapılarak  “Dini Tesis Alanı” olarak yapılaşmaya açılmıştı.

2012 yılında başlatılan bu değişikliğe itiraz için mahalle sakinleri tarafından imza topladı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne karara itiraz dilekçesi verildi.

Davalar

Ardından biri Çamlıca Konakları, biri Ata Konakları, üçü de bireysel olmak üzere beş tane dava açıldı.

Davalar henüz sonuçlanmadan, Üsküdar Belediyesi tarafından alana yapım konteynırı getirildi ve işaretleme çalışması yapıldı.

15 Ekim sabahı inşaat için kepçe getirilerek alanda çalışma başlatılmak istendi, ancak inşaat için gelen ekip ruhsatı ibraz edemedi.

Nöbet

Caminin yapılmaması için mahalleli alanda nöbet tutmaya başladı.

21 Ekim sabahı polis eşliğinde alana giren iş makineleri, çevre sakinlerinin işlemin hukuksuz olduğu, davaların sonucunun beklenmesi gerektiğine dair uyarılarına rağmen kazı yapmaya başladı.

Mahalle sakinleri mahkemeye başvurarak yürütmeyi durdurma kararı aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/validebagda-araclar-cekiliyor_125816.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!