Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Validebağ Korusu'nda Yurttaşların Direnişi Sürüyor

Validebağ Korusu’na giren belediye ekipleri hafriyat araçları ile sağa sola moloz döktü. İzin vermeyen gönüllüler ile belediye çalışanları arasında gerginlik çıktı. İBB tarafından yapılan açıklamada, gerekli suç duyurularının yapıldığı belirtildi.

yapi.com.tr
Validebağ Korusu'nda Yurttaşların Direnişi Sürüyor

İstanbul Üsküdar’da bulunan ve 1’inci Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı statüsünde yer alan Validebağ Korusu’na sabah saatlerinde Üsküdar Belediyesi ve polislerle birlikte hafriyat döküldü. Belediyenin bu hamlesine, korunun talan edilmemesi için 98 gündür nöbet tutan Validebağ Gönüllüleri isyan etti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Anayasa Profesörü ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, Twitter hesabından videolu bir paylaşım yaparak, yurttaşları Validebağlılara destek olmaya çağırdı.

Kaboğlu, şu ifadeleri kullandı: "1. Derece Doğal Sit Alanı olan #ValidebağKorusu’na ilişkin üç ayrı yürütmenin durdurulması kararına karşın, koruyu katleden Üsküdar Belediyesi suç işlemektedir. Yurttaşlarımızı, koruya sahip çıkan ve yaşam alanları için mücadele eden Validebağlılar’a destek olmaya çağırıyorum."

Karara rağmen talan isyanı
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün kararına göre Validebağ Korusu’na herhangi bir şekilde müdahale edilmemesi gerekiyor. Ancak AKP’li Üsküdar Belediyesi, bu kararı gözardı ediyor.

Yurttaşlar, dökülen kumları poşetlerle topladı

Üsküdar Belediyesi'ne karşı sabahın erken saatlerinde Validebağ'a giderek barikat kuran yurttaşlar, belediye işçileri tarafından dökülen molozları poşetlerle topladı.