Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Varyap İhtiyacı Gördü, Ofis Projesi Yaptı

Varyap'ın 100 milyon lira yatırımla Pendik'te hayata geçireceği ofis projesi Varyap Plaza Pendik, satışa çıktı. Ekonomide yaşanan canlanma ve doğrudan yabancı yatırımcıların yönünü Türkiye'ye çevirmesi ile ofis ihtiyacının arttığını söyleyen Erdinç Varlıbaş, ''AVM pazarı doygunluk noktasına gelirken, ofis pazarı istikrarlı gelişmesini

yapi.com.tr / AA
Varyap İhtiyacı Gördü, Ofis Projesi Yaptı

Varyap'ın 100 milyon lira yatırımla Pendik'te hayata geçireceği ofis projesi Varyap Plaza Pendik, satışa çıktı. Projenin satışına başlanması nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Varyap Üst Yöneticisi (CEO) Erdinç Varlıbaş, ekonomide yaşanan canlanma ve doğrudan yabancı yatırımcıların yönünü Türkiye'ye çevirmesiyle ofis ihtiyacının arttığını söyledi ve ''AVM pazarı doygunluk noktasına gelirken, ofis pazarı istikrarlı gelişmesini sürdürmektedir. Anadolu yakasında yeni iş alanlarının artışına bağlı olarak da A sınıfı ofise olan talep artışı sürecektir'' dedi.

Anadolu yakasında artan ofis talebine dikkati çeken ve İstanbul'da ofis arzının talebi karşılayamadığına işaret eden Erdinç Varlıbaş, Varyap Plaza Pendik'in de bu ihtiyaçtan doğduğunu dile getirdi. Ofis yatırımlarının, alıcılar için son dönemlerin en karlı ve güvenilir yatırımlardan biri olduğunu belirten Varlıbaş, büyük grupların ve kurumsal firmalar ile sayıları giderek artan yabancı sermayeli şirketlerin de A sınıfı ofisleri özellikle güçlü teknik donanımları açısından tercih ettiklerini söyledi. Varlıbaş, İstanbul'un, bugün 1 milyon 810 bin 570 metrekarelik modern ofis alanı ile Türkiye'nin en büyük ofis pazarına sahip bulunduğunu, 2011'in ikinci çeyrek döneminde ofis binası için alınan yapı kullanma izin belgelerinin sayısının ise 1,07 milyon ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını kaydetti.
    
Arsalarının lokasyon olarak tersanenin arkasında bulunduğunu, E-5'e giriş çıkışı olduğunu söyleyen Varlıbaş, ''Buraya ulusal ve uluslararası yat üreticileri gelecek. Bankaların operasyon merkezlerini taşıdığı kısım da bu bölgede. Doktorlar, avukatlar bölgede bu tarz ofislerin yer almasını bekliyor. Şu anda İstanbul için yeterli talebin oluşacağını öngörüyoruz'' dedi.
    
Soruları da yanıtlayan Varlıbaş, fiyatlarda lansmanın hemen akabinde bir artış olacağını belirterek, ''İlk aşamada bu artış yüzde 30'larda olur. Hepsini satmıyoruz. 120 ile 140 milyon lira arasında bir satış geliri bekliyoruz'' diye konuştu.

"2012'de şartlar zorlaşırsa sektör olumsuz etkilenir"

2012'ye ilişkin olarak da Varlıbaş, şartların zorlaşması durumunda sektörün bundan olumsuz etkileneceğini belirtti.
Varlıbaş, ''Bugün konut satışı ile alakalı taklalar atıyorlar. Yöntemler keşfedilmeye çalışılıyor. İnovasyon yapmak lazım ama otomobil satmıyoruz, beyaz eşya da satmıyoruz. Biraz daha ciddi bakılması lazım. Oluşabilecek bir ekonomik olumsuzluğun özellikle şehir dışındaki projeleri olumsuz etkileyeceğini öngörüyoruz'' dedi.

Meridian satışında rekor fiyatlar
    
Meridian projelerinin ticari alanlarının satışında rekor fiyatlar oluştuğuna da dikkati çeken Varlıbaş, ''Toplam 2.800 metrekare ticari alan satışından 47 milyon liralık gelir elde ettik. Metrekare satış fiyatımız ortalama 25 bin liraya geldi. Maksimum olarak da metrekarede 37 bin lira fiyat oluştu. Ağırlıklı Türk yatırımcılar vardı'' diye konuştu.

Doğu Ataşehir projelerinin çok büyük olduğuna işaret eden Varlıbaş, bazı kentsel dönüşüm projeleri ile de ilgilendiklerini, Avrupa yakasında olmak istediklerini vurguladı. Varlıbaş, ''Fikirtepe'nin önemli parselleri ile anlaşma sağlandı, faaliyet göstereceğiz'' dedi.
    
199 bin liradan başlayan tanıtım fiyatları
    
Verilen bilgiye göre, bankalar, ilaç firmaları, sigorta acenteleri, lojistik-kargo şirketleri, mali-gümrük müşavirleri, avukatlar, doktorlar ve bölgedeki KOBİ'ler için ideal ofis seçenekleri sunan Plaza, 44 bin metrekarelik alana kuruluyor. 7 bin 300 metrekare kiralanabilir alanı ve 21 bin metrekare satılık ofis alanıyla Varyap Plaza, bölgenin özellikle küçük ve orta ölçekli kuruluşlarının A tipi ofis ihtiyacına cevap verecek.

Varyap Plaza, 49 metrekareden 3 bin 590 metrekareye kadar büyüklüklerde 123 adet ofis ve ticari alan sunuyor. Projede metrekare fiyatları 2 bin 950 lira ile 3 bin 500 lira arasında değişiyor. 107 adet ofisten ilk 37'si, 199 bin liradan başlayan tanıtım fiyatlarıyla satışa çıktı.

Varyap, yakında GAP İnşaat ortaklığıyla uluslararası öneme sahip bir projeye start vermeyi planlıyor. Doğu Ataşehir'de kurulacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi sınırları içerisinde yer alacak projeyle, bölgeye yepyeni bir yaşam alanı kazandırmayı hedefliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/varyap-ihtiyaci-gordu-ofis-projesi-yapti_90153.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!