Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Varyap Meridian'da Atıklar Ekonomiye Kazandırılıyor

Varyap Meridian'ın inşaat sahasında oluşan atıkların yüzde 75'i geri dönüşüm tesislerine ulaştırılarak ekonomiye kazandırılıyor. LEED sertifika sistemine uygun olarak yürütülen atık yönetimi ile inşaatın şantiyesinden çıkan her atık, geri dönüşüm tesislerine ulaştırılarak yine projede kullanılan malzemeler haline dönüştürülüyor.

yapi.com.tr
Varyap Meridian'da Atıklar Ekonomiye Kazandırılıyor

Varyap Meridian'ın inşaat sahasında oluşan atıkların yüzde 75'i geri dönüşüm tesislerine ulaştırılarak ekonomiye kazandırılıyor.

Varyap'tan yapılan açıklamaya göre, LEED sertifika sistemine uygun olarak yürütülen atık yönetimi ile inşaatın şantiyesinden çıkan her atık, geri dönüşüm tesislerine ulaştırılarak yine projede kullanılan malzemeler haline dönüştürülüyor.

Yeşil proje uygulamalarından biri olarak, inşaat sahasında oluşan atıkların yüzde 75'i geri dönüşüm tesislerine ulaştırılıyor.

Atık yönetimi kapsamında Varyap Meridian'da yapılan şantiye öncesi çalışmaların sonucunda sahada kağıt/karton, plastik/naylon, tehlikeli atık, metal atık ve ahşap atıklar için 200 metrekarelik geçici bir depo alanı oluşturuldu. Bu depoda toplanan atıklardan, ambalaj atık sınıfına uyan kağıtlar, kartonlar ve plastikler Ataşehir Belediyesi'nin lisanslı atık toplama firması olan Taşlar Kağıt tarafından alınarak, dönüşüm tesislerine iletiliyor.
    
Sahada üretim artığı olarak oluşan metaller, geri dönüşüm tesislerine para karşılığı verilerek tekrar üretim sürecine giriyor. Ahşap atıklar, saha içerisinde enerji kazanımı amacıyla değerlendirilirken, tehlikeli atıklar ayrı biriktirilerek lisanslı taşıyıcılarla tehlikeli atık bertaraf tesislerine ulaştırılıyor. Elektronik atıklar ise Doğa Entegre Firması ile geri dönüşüm sürecine sokuluyor. Sahada ömrünü tamamlamış lastikler ise, Bakanlıkça lisanslandırılmış firmalar tarafından, uygun olan bertaraf tesislerine gönderiliyor. 
    
Hafriyatın Yüzde 85'i Projenin Peyzajında Kullanılacak

Projede yapılan yaklaşık 800 bin metreküplük hafriyatın yüzde 85'i saha dışına gönderilmedi ve proje nihai peyzajında, geri dolgu malzemesi olarak ya da gerekli kot farkı ayarlama uygulamalarında kullanılmak üzere depolandı. Bu sayede hafriyat atığı oluşturulmayarak, depo alanlarının dolmasının önüne geçildi. 
    
Taştan Eserler Blok Lobilerinde Sergilenecek 

Hafriyat sırasında zeminden çıkarılan taşlar da farklı alanlarda tekrar kullanılmak üzere sahada ayrı biriktiriliyor. Bu taşların bir kısmı proje peyzajında kullanmak için depolandı. Bir kısmı, ham hali ile şantiyede stabilize malzeme olarak kullanılırken, yüzde 7'si ise stabilize malzeme olarak değerlendirilmek üzere farklı firmalara gönderildi.
    
Varyap Meridian'da, hafriyat sırasında çıkan kaya parçaları üzerinde Varyap'ın destek verdiği sanatçıların ortaya çıkaracağı taştan eserler, blok lobilerinde sergilenecek.
    
Lokasyona ait malzemelerin işlenerek o lokasyonda yaşayacak insanlara sunulması ile proje felsefesinde, sürdürülebilirliğin simgeleştirilmesi hedefleniyor. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/varyap-meridianda-atiklar-ekonomiye-kazandiriliyor_79012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!