Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Yaklaşık 16 Bin Binanın Çatı ve Cephe Yalıtımı Yok"

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz, konut stokunun yüzde 60'ının 20 yaşın üzerindeki binalardan oluştuğunu ve yaklaşık 16 milyon binanın çatı ve cephe yalıtımının olmadığını belirtti.

yapi.com.tr / AA
"Yaklaşık 16 Bin Binanın Çatı ve Cephe Yalıtımı Yok"

Çatı kaplamaları sektörünün sivil toplum örgütü ÇATIDER, 6. Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirdi. Derneğin yeni başkanlığına oybirliği ile Multiplan Yönetim Kurulu Üyesi M. Nazım Yavuz seçildi. Başkan Yardımcıları ise Panelsan AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Maşlak ve Rheinzink Bölge Satış Direktörü Yaşar Şenal oldu. 

Yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz, inşaat sektörünün önemli kollarından biri olan çatı sektörünün her geçen gün biraz daha büyüdüğünü belirterek, ''Düz ve eğimli çatı kaplamalarının toplam sektör büyüklüğü 2012 yılında 130 milyon metrekareye yaklaştı'' dedi.

Çatı sektörünün yaklaşık 3 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğunu ifade eden Yavuz, Türkiye'nin çatı kaplama sektöründe dünya pazarından yaklaşık yüzde 1,3'lük pay aldığını, bu payı artırarak Türk çatı sektörünü gelecekte dünya pazarlarında söz sahibi yapmayı hedeflediklerini vurguladı.

Türkiye'deki konutların 12 milyona yakınının gecekondu ve kayıtsız konutlar olduğunu belirterek niteliksiz yapılara ve çatılara dikkati çeken Yavuz, ''Konut stokunun yüzde 60'ını 20 yaşın üzerindeki binalar oluşturuyor ve yaklaşık 16 milyon binanın çatı ve cephe yalıtımı yok. Bu 16 milyon çatı aynı zamanda bugünkü çatıların kalitesini sağlamaktan çok uzakta, geleneksel uygulama metotları ve malzemelerle yapılmış eski usul çatılar. Bu nedenle çatı sektöründe çok büyük bir potansiyel var. Bu potansiyel aynı zamanda enerjiden de ciddi bir tasarruf sağlanması anlamına geliyor'' değerlendirmesinde bulundu.

Kentsel dönüşüm, Enerji Verimliliği Kanunu, Enerji Kimlik Belgesi gibi düzenlemelerin çatı sektörü için olumlu gelişmeler olduğunu hatırlatan Yavuz, sektördeki sorunların çözümünün ve sektörün sağlıklı büyümesinin, ÇATIDER çatısı altında hareket etmekle mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yaklasik-16-bin-binanin-cati-ve-cephe-yalitimi-yok_104502.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!