Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 42’nci Kez Kapılarını Açtı

Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgedeki en büyük, dünyada ise ilk 5’te yer alan Yapı, İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 42’nci kez kapılarını açtı. Fuar 18-22 Haziran tarihleri arasında açık kalacak.

yapi.com.tr
Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 42’nci Kez Kapılarını Açtı

30’un üzerinde etkinlik, 90’ı aşkın ulusal ve uluslararası uzman konuşmacının yer alacağı Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2019’a bu yıl 17 ülkeden 600’ün üzerinden katılımcı ve 90.000 üzerinden ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Fuarda çok sayıda inovatif ürün görücüye çıktı. Robot Turuncu da bunlardan biri. Yapı sektöründe dijital çözümler, yenilikçi malzemeler  büyük ilgi görüyor. Fuar’da iş makineleri, nalburiye ve el aletleri, yapısal çelik, prefabrike yapılar, yapı sistemleri, iç yapı ve dekorasyon, duvar ve döşeme kaplamaları, banyo-mutfak donanımları, kapı ve aksesuarlar, elektrik, aydınlatma, otomasyon, yalıtım, yapı kimyasalları, boya, çatı, doğrama (kapı-pencere), cephe, otomatik kapı-geçiş sistemleri, gölgelendirme, kaba yapı, tesisat, asansör, çevre düzenleme ve yazılım alanlarında hizmet veren yerli ve yabancı firmalar yer alıyor.

Gündem buluşmalarında yapı ve inşaat sektörünün geleceği konuşuldu
Fuarın ilk gününde yapı sektörünün saygın derneklerinden Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK), Gayrimenkul ve İnşaat İş Birliği Platformu (GİİP), Gayrimenkul için Strateji Platformu (GİSP), Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), İstanbul Serbest Mimarlar Deneği (İSTANBUL SMD), İzmir Serbest Mimarlar Derneği (İZMİR SMD), Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TMMMB), Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Mühendislik Danışmanlık (TÜRK SMD), İnşaat Malzemesi Sanayiciler Derneği (İMSAD), Urban Land Institute (ULI TÜRKİYE)‘nin başkan ve yatırımcılarının yer aldığı “Yapı Sektörü 2019-2020 Gündemi” kapsamında 2018-2019 yılı değerlendirildi ve 2020 öngörüleri paylaşıldı.

Halkın ihtiyacına ve toplumun beklentilerine yönelik konut projeleri yapılması gerektiğinin altını çizen Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı Süreyya Ural: “Bütün odak noktamızı büyük kentlere vermemeliyiz. Aslında Türkiye’de birçok kent var ve hepsinde yaşam standardı çok iyi olmalı. Her şehrimizi kendi değerleri ile öne çıkararak şekillendirmemiz gerekiyor. Potansiyelimiz çok büyük” dedi.

İnşaat Malzemesi Sanayiciler Derneği Başkanı Ferdi Erdoğan da sektörel maliyetlerdeki artışın 2017 yılı başından itibaren sinyallerini verdiğini belirtti. Erdoğan şöyle devam etti: "Doğalgazın 2018 yılının tamamında sanayi için arttığını gözlemliyoruz. Kurun yüzde 26 artmasına rağmen doğalgazda yaşanan artış yüzde 90. İhracat alanında ise 20 milyar dolar civarında sektörel bir ihracat hacimi söz konusu. Son 10 yılda yaşanan değişimi iyi anlamak gerek. 2023 vizyonu hepimizi çok etkiledi. Hakikaten Türkiye’ye inanılmaz bir ivme kazandırmaya başladı. Arkasından 2011 ve 2012 yıllarında kentsel dönüşüm yasası çıktı. Ancak alt uygulamalardaki yönetmelikler yapılmadığı için başlamadı” dedi.

Tapulaşma organizasyonun yanında inşaat süreçlerinde de garanti verilmesinin önem taşıdığını belirten Gayrimenkul ve İnşaat İş Birliği Platformu Genel Sekreteri Av. Mehmet Ali Kandemir: “İlçeler bazından baktığımızda, Esenyurt’ta 100 bin civarından konut satın alıp ödemesini yapan mağdurlar var. Proje ya bitmemiş, ya yüzde 50’de kalmış ya da aynı yer iki kişiye satılmış. Müteahhit ya yap sat ya da kredi sistemi ile finans sağlamaya çalışmasının zor bir yöntem olduğunu görüyoruz. Bu konuda tüketicinin de bilinçlenmesi gerekiyor” şeklinde görüşlerini paylaştı.

Yeşil binaların daha çevreci, sağlıklı ve ekonomik olduğunu vurgulayan Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Ebru Ünver Karaer: “İklim değişikliği ve tümsel ısınma en büyük sorunlardan birkaç olarak karşımıza çıkıyor. Bir binayı tasarlarken ne kadar çevre dostu olduğunu belirlemek en temel adım olmalıdır. Dünyada 45-50 civarında sertifikasyon sistemi var. Türkiye’de ise ne yazık ki dünya ve Avrupa’nın çok gerisindeyiz. Yaklaşık 9 milyon adet bina var. Yeşil Bina ise 428” dedi.