Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yapı Malzemelerinin Yüzde 37’si Güvensiz!

Piyasa gözetimi ve denetiminden sorumlu kurumlar, güvensiz ve uygunsuz ürünler için geçen sene 164 milyon lira para cezası kesti. Yıkıcı depremlerin ardından deniz kumuyla yapılan inşaatları tartışan Türkiye’de 2012 yılında yapılan denetimler sonucu yapı malzemelerinin yüzde 37’si uygunsuz ya da güvensiz bulundu.

yapi.com.tr
Yapı Malzemelerinin Yüzde 37’si Güvensiz!

Ekonomi Bakanlığı’nın koordinasyonunda Gümrük ve Ticaret, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik ile sağlık Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde, güvensiz ürünlerde en dikkat çekici sonuç inşaat malzemelerinde çıktı. Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre kurumlar 102 bin 134’ü gıda, 147 bin 978’i oyuncak, yapı malzemesi, tekstil gibi sektörlerde olmak üzere 250 bin 112 ürün denetledi. Oyuncak, inşaat malzemesi ve kozmetik gibi ürünlerin de içinde olduğu denetimlerde 15 bin 282 ürünün güvensiz olduğu tespit edildi.

Van depreminin etkisiyle bir önceki yıla göre denetimlerde yüzde 41’lik artış oldu. Yıkıcı depremlerin ardından deniz kumuyla yapılan inşaatları tartışan Türkiye’de 2012 yılında yapılan denetimler sonucu yapı malzemelerinin yüzde 37’si uygunsuz ya da güvensiz bulundu. Bu ürünler için sadece para cezası uygulanırken denetim raporunda, bakanlığın tespit edilen güvensiz ürünlere yönelik piyasaya arzı yasaklama, toplatma ya da imha gibi bir yola başvurmadığı vurgusu yer aldı.

Kapı ve pencerelerin yüzde 70'i uygunsuz

Pencere kapı ve yalıtım camlarında toplam 3 bin 50 ürün denetlendi.Bu ürün gruplarında denetlenen ürünlerin toplam denetlenen ürünler içindeki payı yüzde 31 oldu. Pencere ve kapılarda denetlediği 2 bin 78 üründen bin 444’ünü yani yüzde 70’ini uygunsuz bulundu. Yalıtım camlarında ise denetlenen 972 üründen 674’ü yani yüzde 69’u uygunsuz bulundu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-malzemelerinin-yuzde-37si-guvensiz-_110473.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!