Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Yapı Üretimini Artık Bakanlık Bile Denetleyemiyor"

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, düzenlediği basın toplantısında inşaat sektöründe yaşanan denetim sıkıntısına dikkatleri çekti. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "İnşaat sektöründe denetim yok. Son dönemde kazaların artıyor olmasının arkasında denetimsizlik süreci yatıyor" dedi.

yapi.com.tr
"Yapı Üretimini Artık Bakanlık Bile Denetleyemiyor"

İnşaat sektöründe ardarda kazalar yaşanırken, Mimarlar Odası Ankara Şubesi denetimsizlik tespiti yaptı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Ciddi bir denetimsizlik süreci ile karşı karşıyayız” dedi. Ruhsat iptalleri için çalışma başlattıklarını vurgulayan Candan şunları söyledi: “İnşaat sektöründe denetim yok. Son dönemde kazaların artıyor olmasının arkasında denetimsizlik süreci yatıyor. Mimar meslektaşlarımız tarafından sürekli dile getiriliyor. Mimarlar Odası olarak ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Alanımızda yetkisiz bir şekilde mesleğin icra edildiği, herhangi bir izin ya da hiçbir yerden belge almadan mimarlık yapıldığı ortaya çıktı. Mimarlık yapma yetkisi olmadan insanların proje çizdikleri, ruhsat aldıkları görünüyor. Hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın denetiminden uzak hem Mimarlar Odası’nın denetiminden uzak mimarlık yetkisi olmayanlar iş yapmaya başlamış durumda. Durumu kurumlara bildirerek ruhsatlarının iptal edilmesi için yazışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bir büro açmak ve mimarlık yapmak için bazı kurallar bile gerçekleştirilmemiş. Büro açmak için Mimarlar Odası’ndan izin dahi almamışlar. Büro Tescil Belgesi almadan büro açanlar, proje çizenler var.  Bakıyoruz Büro açma yetkisi bile yok proje çizmiş ruhsat almış. Belediye bunu denetlemiyor, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetlemiyor. Ruhsatı verip inşaatı başlatmışlar, temeller atılmış, bunun yapılabilirlik yetkisi olup olmadığını bile bilemiyoruz.”

“Bakanlık denetleyemiyor”

Candan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın denetimde yetersiz kaldığına dikkat çekerek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliklerine göre iki görev mimari proje  ve yapı denetim aynı anda yapılamaz. Fakat Meslek Odaları’nın denetimi devre dışı bırakıldığı için, büro hem yapı denetim yapıyor, hem projeyi çiziyor. Bakanlık bunu iş işten geçtikten sonra fark ediyor. Yapı denetimci mimar proje çizemez, bakıyoruz proje çizmiş ve Belediye’den ruhsat almış. İnşaat sektöründe ciddi bir sıkıntı yaşanıyor, şu anda bu tür uygulamaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletiyoruz. Yapı üretiminde öyle bir süreç yaratıldı ki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bile denetleyemiyor. Mimarlar Odası gibi meslek odalarını devre dışı bıraktığınızda sicilleri de tutulamıyor, Bakanlık da denetleyemiyor. Yapı üretim sürecinde karşı karşıya kalınacak iş kazaları ve tasarım hatalarından kaynaklı insanların hayatını tehlikeye atacak süreçlerle karşı karşıya kalabiliriz. Kaygılıyız. Çalışmalarımızı henüz sonlandırmadık, tahminimiz Ankara ve Temsilciliğimiz olan 15 ilde yüzde ellilere varan ölçüde mesleki denetimden geçmeden alınmış ruhsatlarla ilgili işlem başlatıyoruz." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-uretimini-artik-bakanlik-bile-denetleyemiyor_125062.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!