Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakanlığın Denetim Raporu Korkuttu!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın asansörlerle ilgili denetim sonuçları korkuttu. Buna göre denetlenen 100 asansörden 33’ünün şartlara uygun olmadığı ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Bakanlığın Denetim Raporu Korkuttu!

Hürriyet Gazetesi'nden Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, 2013 yılında toplam 67 bin 180 farklı modelde sanayi ürünü denetleyen bakanlık, bunlardan 7 bin 298’ini uygunsuz buldu. 482 farklı ürün teste gönderilirken 9 yangın söndürme cihazı, 5 adet ani su ısıtıcısı, 2 adet gaz alarm cihazı, 4 adet kablo ve birer adet şarj cihazı, asansör boy fotoseli, set üstü ocak ve taşınabilir elektrikli fırın olmak üzere toplam 26 farklı marka/model hakkında toplatma kararı verildi. 2 bin 791 adet üründeki uygunsuzluğun düzeltilmesi için süre verilirken, tespit edilen uygunsuzluklara ilişkin toplam 2 milyon 234 milyon lira idari para cezası uygulandı.

En uygunsuzu asansörler

En çok denetlenen ürün grupları elektrikli ekipmanlar, tekstil ve makineler ürün grupları oldu. Uygunsuzluk oranının en yüksek olduğu ürün grupları yüzde 33,41 ile asansörler, yüzde 28,21 ile taşınabilir basınçlı ekipmanlar ve yüzde 16,78 ile makineler ürün grupları oluşturdu. En çok idari para cezası uygulanan ürün grupları da asansörler, elektrikli ekipmanlar oldu. Denetlenen ürünlerde ortalama uygunsuzluk oranı yüzde 10,86 çıktı. Söz konusu ürünlerin yüzde 45’i yerli yüzde 55’i ithal olması dikkat çekti. Güvensizliği tespit edilen ve ilana ilişkin olarak mevzuatla belirlenen süreçleri tamamlanan 42 adet ürün Genel Müdürlük internet sayfasında ilan edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanligin-denetim-raporu-korkuttu_116214.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!