Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Yapılan Eylemleri Mutlaka Boşa Çıkarmamız Lazım”

“Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi”ne katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüme karşı eylem yapanlara serzenişte bulundu; “Buna müsaade edenlere yazıklar olsun.”. Vatandaşın rızasını almadan dönüşüm yapılmayacağını söyleyen Bayraktar, “Yapılan eylemleri mutlaka boşa çıkarmamız lazım” dedi.

yapi.com.tr
“Yapılan Eylemleri Mutlaka Boşa Çıkarmamız Lazım”

Bayraktar, ''Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi''nde, dünya nüfusunun 7 milyarı aştığını ve bunun yarısından fazlasının şehirlerde yaşamaya başladığını belirtti. Türkiye'de 1950'li yıllardan itibaren barınma meselesinin ciddi problem oluşturmaya başladığına dikkat çeken Bayraktar, bu tarihten itibaren devamlı barınma, konut ve şehirleşmeyle ilgili kanunlar çıktığını, düzenlemeler yapıldığını ancak hiçbirinin derde deva olamadığını söyledi.           

Son 10 yılda hükümetin bu doğrultuda çok ciddi gayret sarf ettiğini kaydeden Bayraktar, bunların hiçbirisinin tam anlamıyla yeterli olmadığını ekledi. Bu işle ilgili herkesin ve herkesimin daha çok adım atması gerektiğini belirten Bayraktar, şöyle konuştu:

''İstanbul'da, Ankara'da dernekler toplanıyor geliyor. Bakanlığın veya belediyenin önünde 'evimizi yıkanın villasını yıkarız', 'rantsal dönüşüme karşıyız' diye. Bunu yapanlara bir şey demiyorum. Yapanlar sahanın dışında. Ama buna çanak tutan, bu yanlış hareketi yapmaya yeltenenlere müsaade edenlere yazıklar olsun. Bu milli bir mesele, nerede rant? Bırakın da vatandaş rant elde etsin. Evi olmayan bir gariban, gecekonduya mahkum olan iyi niyetli bir insanın bırakın da gerçek ev sahibi olsun. Bu insanımız gecekonduda mı otursun, çocuğuna bırakacak bir tapulu evi olmasın mı? Salaş evde mi otursun? Bir afet olduğunda, bir deprem olduğunda o ev başına mı yıkılsın? Bizim derdimiz bu. Devlet rant sağlamaz. Devletin kurumları belli… Anayasa çatısı üzerinde yasalarla idare edilen bir yapı… Böyle bir olgu içerisinde rant elde etmeye gayret eden suç işler demektir. Yasaların bunun yakasına yapışması lazım.''

“Şehirlerimizin fotoğraflarını değiştirmemiz lazım”

Ankara kent girişinde, protokol yolunda, çok sayıda çalışma yaptıklarını hatırlatan Bayraktar, şöyle devam etti:            
''Halletmeseydik ne olacaktı? Devlet büyüklerimiz, bakanlarımız, cumhurbaşkanımız, genelkurmay başkanı, Türkiye gelen yabancı devlet ricalini havaalanından alıp, Ankara'ya girerken, onların üzerine abanıyorlardı görmesinler buradaki gecekonduları diye. Koskoca gelişmekte olan 70 milyonluk, kalkınan Türkiye'nin başkentine gecekonduların arasından giriyorsun. Bu yakışmıyordu. Şimdi viyadükler, köprüler, tüneller, yeşil alanlar bittiği zaman modern bir ülkenin başkentine yakışır bir giriş olacak. Bunu her tarafta yapmamız lazım. Şehirlerimizin fotoğrafını değiştirmemiz lazım, marka değerlerini artırmamız lazım. Bu kentsel dönüşümle olacak.''     

Bakan Bayraktar, kentsel dönüşümün ana ekseninde insanların hayat hakkı ve can güvenliğinin bulunduğuna işaret ederek, ''Bir afet olduğu zaman, bir deprem olduğu zaman bu deprem, bu afet karşısında yıkacak bir bina bulamasın veyahutta bulduğu zaman binayı boş bulsun ki canlar yok olmasın, ekonomik değerimiz kaybolmasın. Bu ana eksenimiz'' dedi.

“İllegal örgütler yorulmasın”

Türkiye'nin kentsel dönüşümün süreceği 20 yılın sonunda güzel fotoğraflar verebilen, marka şehirleri bulunan bir konuma geleceğini anlatan Bayraktar, şunları kaydetti:      

''Bunu vatandaşlarımıza içselleştirelim. Vatandaşımız talep ettikçe biz yapalım. Nerede gönüllülüğü yakalarsak orada yapalım. Belediyelerimiz nerede bu işi hazırlamışsa, başarmışsa oradan yapalım. Zaten talep geliyor. Başka da adım atmamıza gerek yok. Onun için birtakım illegal örgütlerin ortaya çıkıp, kendilerini yormalarına gerek yok. İstemeyenlerinkini zaten yapmıyoruz. İnsanları evlerinden etmiyoruz. 'Evin yapılana kadar kiraya taşın' diyoruz. 18 ay kira veriyoruz ve bu sürede evini bitireceğiz diyoruz. Aynı yerde sana ev vereceğiz. İstemezsen yine yapmıyoruz. Artık bina ayakta duramıyor, evin yıkılması lazım. Yıkmazsa kim suçlu? Bakan suçlu, vali suçlu, belediye başkanı suçlu, yıkılma tehlikesi yaşayan ama bu binayı yıkmayan bürokratlar suçlu. Eğer ev hakikaten riskli konumdaysa yıkılacaksa ilgililer de duyarsız davranıyorsa savcının suç duyurusunda bulunması lazım. Bunun dışında biz vatandaştan talep olmayan, talep gelmeyen veyahut belediyelerin çalışmalarını neticesinde yüzde 99, yüzde 95 rızayı gönüllülüğü yakalamamış bir yerde adım atmayacağız. Zaten atmıyoruz. Onun için yapılan bu eylemleri de mutlaka boşa çıkarmamız lazım.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapilan-eylemleri-mutlaka-bosa-cikarmamiz-lazim_104559.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!