Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Yaşam Tahribatını Kredilendirmeyin"

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce’nin 20 Eylül 2013 tarihinde yaptığı Karaburun’daki Rüzgar Enerji Santralleri (RES) şirketine kredi verecekleri açıklaması yarımada halkının tepkisini çekti.

yapi.com.tr
"Yaşam Tahribatını Kredilendirmeyin"

Evrensel'den Özer Akdemir'in haberine göre, bu açıklamanın ardından İş Bankası Genel Müdürlüğü'ne, Karaburun Kent Konseyi tarafından gönderilen RES’lerin bölgede yarattığı tahribatı aktaran yazılara hiçbir yanıt gelmedi. Kent Konseyi, bu kurumlara gönderdiği yazıları basınla paylaşarak, bir kez daha İş Bankasını bu kredileri vermekten vazgeçmeye çağırdı.

‘Burada biz de yaşıyoruz’

İş Bankasının aralarında Karaburun Yarımadası Mordoğan RES ve Yaylaköy RES’in de olduğu 5 proje için Enda Enerji Holdingle  96 milyon dolar kredi anlaşması imzaladığını duyurması üzerine bankaya, Karaburun Kent Konseyi tarafından gönderilen yazıda, projenin yapılacağı alanda, Karaburun’da kendilerinin de yaşadıkları dile getirildi. Projenin çevresel etkileri konusunda Karaburunluların hiçbir bilgisinin olmadığına dikkat çekilen açıklamada, Doğu Akdeniz havzasının en temiz bölümü olarak tanımlanan Karaburun Yarımadası’nın uluslararası ölçekte koruma altında olan türleri de içeren çok zengin ve değerli biyolojik çeşitliliği barındıran özel bir ekosisteme sahip olduğu kaydedildi.

Karaburun dünya mirasıdır

Açıklamada, “Karaburun Yarımadası bütüncül bir yaklaşımla mutlaka korunması gereken bir ülke değeri ve dünya mirasıdır. Karaburun Yarımadası yaşayanları, sahip oldukları doğal ve kültürel mirasın korunması konusunda ortak bir bilince sahiptir.  Bu kapsamda, yaşamı tehdit eden yatırımların durdurulması ve yarımadanın doğayla barışık kırsal yaşamın sağlandığı koruma alanı ilan edilmesi için  yoğun bir çaba ve mücadele  içindedir” denildi.

Yarımada’nın neredeyse tüm tepelerini kaplayarak yayılmakta olan, RES’lerin  ağır baskısı altında olduğuna dikkat çeken Kent Konseyi, gerek RES inşaatlarının, gerekse açılan yollar ve iletim hatlarının bölgedeki canlı yaşamını tehdit ettiği belirtildi.

Kent Konseyinin açıklamasında şunlar dile getirildi: “Yaylaköy’ü çepeçevre saran mevcut RES inşaatının doğa ve yerel üzerindeki olumsuz etkileri ağır bir şekilde yaşanmaktayken, yarımadada planlanan diğer RES projeleri, ekosistem üzerindeki  tahribat riskini yenilenemeyecek noktaya taşıyacak, Yarımada için  bir yok oluş sürecini beraberinde getirecektir. İş Bankası yönetimi bu kredi anlaşmasıyla doğa ve sosyal yaşam tahribatını da kredilendirdiğinin farkında mıdır?”

http://www.yapi.com.tr/haberler/yasam-tahribatini-kredilendirmeyin_113933.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!