Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karaburun’da Çiftliklere Karşı Sessiz Protesto!

Balık çiftçileri ile gündemden düşmeyen İzmir’in doğal güzellikleri ile tanınan ilçesi Karaburun’da yapılması planlanan yeni çiftliğe vatandaşlar yine tepki gösterdi. Küçükbahçe Köyü ve çevre köylerden gelen kalabalık ÇED toplantısını sessiz protesto etti.

yapi.com.tr
Karaburun’da Çiftliklere Karşı Sessiz Protesto!

Balık çiftlikleri, taş ocakları, orkinos yetiştirme tesisleri nedeniyle çıkan tartışmalarla gündeme gelen Yarımada’nın en gözde bölgesi Karaburun’da yine kriz çıktı. Karaburun ve Mordoğan’da yaşayan vatandaşların balık çiftliği isyanı bu kez sessiz tepkiye dönüştü.

Küçükbahçe Köyü Mevkiinde, 5 numaralı potansiyel su ürünleri üretim alanında 117 bin metrekarelik denizalanı içerisinde Egemarin Su Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “Egemarin 2500 ton/yıl kapasiteli çipura ve levrek yetiştirme tesisi yer değişikliği, alan ve kapasite artırımı projesi” ile ilgili toplantı yapıldı. Denizgiren Mahallesi, Köy Kahvesinde yapılan toplantıya köylüler katılmadı. Başta Küçükbahçe olmak üzere birçok köyden gelen vatandaşlar sessiz protesto gerçekleştirdi.

"İtiraz ediyoruz yeni yapılıyor"

ÇED toplantısı iptalleri ve mahkeme kararlarına rağmen balık çiftliklerinin kurulmaya, kapasite artırımına gitmeye devam ettiğini ifade eden Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, “Biz tepkimizi koysak da bakanlık onayı veriyor. Toplantılar yapılsa bile vatandaşın ne söylediği kimsenin umurunda değil. Aslında ÇED toplantısından sonra projenin onay aşamasına geçilmesi lazım. Bu toplantı yapılmadan onaya götürülüyor. Bu durumun içinden nasıl çıkacağımızı bilmiyoruz. Bakanlığa gönderdiğimiz resmi itirazda ‘halk istemiyor’ dedik. Bir yandan bölgenin Biyosfer Rezerv Alanı ve Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmesi için çalışıyoruz. Üniversiteler ile görüşürken bunları yaşıyoruz. Mevcut anlayışa göre her yer işgal edilecek, balık çiftlikleri kurulacak ondan sonra koruma altına alacaklar. Mademki halkı dinlemiyorsunuz o zaman toplantı yapmayın. Her halde ilçemiz balık çiftliklerine izin verilerek korunacak. Biz, itiraz ediyoruz ama yine yapılıyor” dedi.

ETİKETLER: İzmir karaburun
http://www.yapi.com.tr/haberler/karaburunda-ciftliklere-karsi-sessiz-protesto_107880.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!