Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karaburun İsyanını İzmir'e Taşıdı!

Karaburun'da kurulacak taş ocakları, rüzgar elektrik santralleri ve balık çiftliklerine tepki gösteren çevreciler, protesto yürüyüşü yaptı. Konak Meydanı'na gelen çevreciler 'Nergis kokla RES yapma', 'Meralarımız yok olmasın', 'Siz Keçileri mi Kaçırdınız', 'Maden Ocağı İstemiyoruz', 'Balık Çiftliklerine Hayır' pankartları açtı.

yapi.com.tr
Karaburun İsyanını İzmir'e Taşıdı!

Karaburun Yarımadası Ortak Yaşam Platformu (KOYAP) öncülüğünde yaklaşık 300 çevreci ilçede kurulması planlanan taş ocakları, rüzgar elektrik santralleri ve balık çiftliklerine karşı Karaburun İlçe Merkezi'nde sabah saat 09.00'da toplanarak yürüyüşe geçti.

Karaburun İzmir güzergahında bulunan ilçe ve köy merkezlerini yürüyerek geçen çevreciler saat 17.00'de Konak Meydanı'na geldi. Eyleme yarımadada bulunan diğer sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de destek verdi. CHP İzmir Milletvekilleri Musa Çam ve Hülya Güven ile Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de eylemde yer aldı. İzmir Müzisyenler Derneği ise seslendirdikleri parçalarla eyleme renk kattı.

DHA'nın haberine göre, topluluk adına açıklama yapan Prof. Dr. Zuhal Okuyan, "Endüstriyel zeytincilik yapacaklar diye arazileri sattılar. Denizlerimize bir gecede balık çiftliklerini getirdiler. Mezarlıklarımıza kadar girdiler. Bitkiler yok oldu. Hayvanlar tehlikede. İnsanlar gidince o dağlar kime kalacak? İzin versek her eve ve bahçeye taş ocağı koyacaklar. Sadece Karaburun değil tüm yarımada bu tehlikeyle karşı karşıyadır" dedi.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise doğa için tehlike arz eden konularda ortak hareket etmenin önemine değinerek, "Coğrafyamız ve doğamız ortak. Ancak güç birliği yaparsak başarabiliriz. Doğanın yok edilmesine karşı ortak hareket etmeli ve tek vücut olmalıyız" diye konuştu.

Eyleme katılanlar 'Nergis kokla RES yapma', 'Meralarımız yok olmasın', 'Siz Keçileri mi Kaçırdınız', 'Maden Ocağı İstemiyoruz', 'Balık Çiftliklerine Hayır' pankartları açtı. Topluluk eylemin ardından olaysız dağıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karaburun-isyanini-izmire-tasidi_111574.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!