Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yedikule Zindanları Restore Edilecek

Türkiye’nin en eski açık hava müzelerinden biri olan ve zaman içinde kaderine terk edilen İstanbul'daki Yedikule Zindanları restore ediliyor. Fatih Belediyesi’nin tarihi zindanlar ve hisarın restorasyonu için açtığı 1.8 milyon liralık proje ihalesinin sözleşmesi 27 Temmuz’da imzalandı.

yapi.com.tr
Yedikule Zindanları Restore Edilecek

Milli Emlak Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Yedikule Zindanları ve hisarının ön tahsisi, geçtiğimiz şubat ayında 2 yıllığına Fatih Belediyesi'ne yapıldı. Belediye, Yedikule zindanları ve hisarının işlevlendirilmesine yönelik restorasyon, inşaat ve çevre düzenleme projesi hazırlatmak üzere 19 Haziran 2020 tarihinde ihaleye çıktı.

Yaklaşık maliyeti 4 milyon 870 bin TL olarak belirlenen ihaleye 3 teklif sunuldu. İhalede bir firmanın teklifi geçerli sayıldı. İhaleyi, 1 milyon 830 bin liralık tek geçerli teklifin sahibi Nun Mimarlık A.Ş. kazandı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; firma ile 27 Temmuz 2020 tarihinde sözleşme imzalandı. Sözleşmeye göre Nun Mimarlık, 21 Temmuz 2021'e kadar tarihi surların restorasyon, inşaat ve çevre düzenleme projelerini hazırlayacak.

Bizans döneminde yapıldı, 2004'te özelleştirildi
Bizans döneminde yapılan Yedikule Hisarı, Osmanlı döneminde hazinenin muhafazası amacıyla kullanıldı. Sultan II. Selim döneminde zindan olarak kullanılmaya başlandı. II. Mahmud döneminde zindan olarak kullanılmasından vazgeçildi ve 1856 yılında baruthaneye dönüştürüldü. 1968 yılında, İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürlüğü’ne bağlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilen tarihi yapı, 2004 yılında Maliye Bakanlığı tarafından geri alındı ve özelleştirilerek 30 yıllığına kiralandı. Birçok konsere ev sahipliği yapan hisar, şirket tarafından genişletilmek için ağaçlar kesilip, tarihi yapının zeminindeki taşları sökülüp mıcır dökülünce tepki çekti. Sivil toplum örgütlerinin açtığı dava sonucunda kiralama işlemi iptal edildi. Karar 2008 yılında onandı ve ardından tarihe tanıklık eden zindanlar, kaderine terk edilerek harabeye döndü.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yedikule-zindanlari-restore-edilecek_181111.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!