Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Konutta Stoklar Eriyor

Yeni Konutların Yüzde 6'sı Yabancıya

Nisan ayında yeni konutlardaki fiyat artışı yüzde 0,46 dolayında gerçekleşirken, bu konutların yüzde 6'sı yabancıya yapıldı.

yapi.com.tr
Yeni Konutların Yüzde 6'sı Yabancıya

Türkiye İş Bankası A.Ş.’nin desteğiyle hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.46 oranında artış gerçekleşmiş olup, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.71 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 74.50 oranında artış gerçekleşti.

İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.50 oranında İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.23 oranında artmıştır. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 10.4 puan fazla artış göstermiştir.

1+1 konut tipinde yüzde 0.40 oranında artmış 2+1 konut tipinde yüzde 0.51 oranında artmış 3+1 konut tipinde yüzde 0.57 oranında artmış ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.33 oranında artmıştır.

51-75 m2 büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.35 oranında artmış 76-100 m2 büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.65 oranında artmış 101-125m2 büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.34 oranında artmış 126-150 m2 büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.52 oranında artmış 151 m2 ve daha büyük alana sahip konutlarda yüzde 0.27 oranında artmıştır.

Nisan ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı yüzde 3.8 oranında, metrekare bazlı ise yüzde 3.4 oranında stoklarda erime gözlemlenmiştir.

Yabancılara satış yüzde 6

Nisan ayında markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 6’lık (son 6 aylık ortalama yüzde 7) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, tercih noktasında ağırlıklı olarak 2+1 özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlenmiştir.

Döviz ile ödenme şartı

Yabancıya KDV istisnası uygulaması nisan ayı itibariyle başladı. Yeni düzenleme ile yabancı Türkiye’den KDV ödemeden konut sahibi olabiliyor. Ancak konut bedelinin “döviz” ile ödenme şartı var. KDV istisnası gurbetçileri de kapsıyor. Buna göre çalıma izni alarak 6 aydan fazla süredir yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da Türkiye’den konut aldıklarında KDV ödemiyor.

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, nisan ayında peşinat kullanım oranı yüzde 18, banka kredisi kullanım oranı yüzde 35 ve senet kullanım oranı yüzde 47 olarak gerçekleşmiştir.

Nisan ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 38’i bitmiş konut stoklarından oluşurken, yüzde 62’si ise bitmemiş konut stoklarından oluşmaktadır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-konutlarin-yuzde-6si-yabanciya_158751.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!