Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Yerleşim Düzeninde 3 Meslek Grubuna Özel Uygulama

6460 Sayılı ‘Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un yürürlüğe girmesiyle avukatlar, serbest muhasebeciler, yeminli mali müşavirlere konut olarak kullanılan daireleri işyeri amaçlı kullanımının yolu açılıyor.

yapi.com.tr
Yeni Yerleşim Düzeninde 3 Meslek Grubuna Özel Uygulama

Meskenlerin işyeri olarak kullanımına ilişkin yeni düzenlemeler, 3 meslek grubu için istisnai uygulamaları beraberinde getirdi. Yeni düzenlemeye göre yalnızca konut olarak kullanılan dairelerin işyeri amaçlı kullanımı için kat maliklerinin tamamının yazılı onayının alınması gereğinin devam edeceğini açıklayan Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, bu uygulamanın avukatlar, serbest muhasebeciler ve yeminli mali müşavirler için geçerli olmayacağını söyledi.

Yeni düzenlemelerle binalardaki yerleşim değişecek

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 24. maddesinde yapılan yeni düzenlemelerin binalardaki yerleşimde önemli değişikliklere yol açacağını belirten Erilkun, şunları söyledi:

"Bugüne kadar gerçekleştirilen uygulamalar, ikamet amaçlı binaların geleneksel kullanımını koruyan nitelikteydi. 6460 Sayılı ‘Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un yürürlüğe girmesiyle avukatlar, serbest muhasebeciler, yeminli mali müşavirlerin bu kapsamın dışında tutulması ile binlerce işyerine konutları rahatça kullanma imkanı verilecek ve bu durum konut-işyeri karma kullanımlı düzenin başlangıcı olacaktır".

HakanHakan ErilkunTürkiye’de 87 bin 500 serbest muhasebeci – yeminli mali müşavir var

Türkiye’de 65 Hukuk Fakültesi bulunduğunu ve her yıl 5 binden fazla kişinin mezun olduğunu belirten Erilkun görüşlerini şöyle devam etti:

"Ülkemizde her yıl binlerce mezun verilen hukuk fakültelerini başarıyla bitiren gençlerin pek çoğu bağımsız girişimci olarak işyeri açıyor. Ülkemizde 87 bin 500 serbest muhasebeci - yeminli mali müşavir de bulunuyor. Bunların 50 bini İstanbul, Ankara ve İzmir gibi 3 büyükşehirde yer alıyor. Her iki meslek için de yoğun nüfuslu noktalarda bulunma tercihini göz önüne aldığımızda, özellikle büyükşehirlerde büro kriterleri ve bina kullanım şekli köklü bir değişime uğrayacaktır. Yeni uygulamayla beraber büro arayışlarının köklü merkezlerde konut amaçlı kullanımın hakim olduğu belli başlı noktalara ve sadece konut amaçlı kullanımına dikkat edilen yeni yerleşim noktalarındaki donanımlı binalara kayma göstereceği; buralarda alışılagelmişin dışında, farklı bir kullanım şekli oluşturacağı açıktır. Dolayısıyla, çok yoğun ofis talebinde bulunan bu üç meslek sahibine tanınan özerklik, soruna bir çözüm sunmakta ancak köklü bir geleneksel yerleşime de son vermektedir".

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-yerlesim-duzeninde-3-meslek-grubuna-ozel-uygulama_112822.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!