Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yerli Tramvay ''İpekböceği''

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ''Hedefimiz Bursa'da uçakların da yapılması. Bursa'nın böyle bir gücü var. 2,5 sene gibi kısa bir sürede üretilen ilk yerli tramvay, hem Bursa'ya hem Türkiye'ye katkı sağlayacak'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Yerli Tramvay ''İpekböceği''

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesinin mart ayı meclis toplantısında, Türk ekonomisinin ayağa kalkması için yerli markaların üretilmesinin önemine değindi.

Bu doğrultuda yerli tramvay üretimi önemsediklerini anlatan Altepe, şöyle devam etti:

''Biz yol göstericiyiz. Hedefimiz Bursa'da uçakların da yapılması. Bursa'nın böyle bir gücü var. 2,5 yıl gibi bir sürede üretilen ilk yerli tramvay, hem Bursa'ya hem Türkiye'ye katkı sağlayacak. Biz bir vagona 8 milyon lira ödüyorduk, şimdi vagon almak isteyen ülkeler bize para ödeyecekler, hem de paranın yarıdan fazlası Türkiye'ye kalacak.''

Altepe, Bursa'nın güçlerini ortaya koyduklarını dile getirerek, Avrupa'dan daha iyi kalitede ve artıları olan bir aracın üretildiğini bildirdi.

Yüksek kaliteyi daha uygun fiyata yaptıklarını belirten Altepe, şunları kaydetti.

''Yerli tramvay üretimi, tüm Türkiye'nin konusu oldu. İpekböceği modeli ilk yerli üretim tramvay, hafta sonunda İstanbul'daki fuarda yerli ve yabancı otoritelerin büyük ilgisini çekti. Türkiye'de tamamıyla ilk yerli üretim araç Bursa'dan çıktı. Bu konu üniversitelerde öğretilecek. İhalelerde de yüzde 51 yerli üretim şartı getirildi. Artık, Türkiye'nin aldığı araçlar yüzde 51 oranında yerli olacak. Bu da Türkiye'ye araç satacak olan ülkelerin Türkiye ile ortak çalışmalar yapacağı anlamına geliyor.''

Rekabet değil, işbirliğine girecekler

Altepe, Bursa'nın bir sanayi şehri olduğunu ve ilk kez yerli bir marka üretildiğini vurgulayarak, bu konuda belediye olarak öncülük ettiklerini söyledi.

Hedeflerinin Bursa'da üretilen araçların dünyaya satılması olduğunu belirten Altepe, ''Bursa'da bu işi en uygun yapabilecek firma Durmazlar'dı. Burası sac kesme fabrikası. Burada marka önemli değil, önemli olan bizim bu markayı üretebileceğimizi göstermemizdi. Bugün Bursa'da yapılan bu üretimle, Türkiye raylı sistem üretimine giren Avrupa'da 6. ülke, dünyada da 7. firma oldu. Bursa'nın bu araçları üretmesi halinde Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, bizimle rekabet edemeyecek, bizimle ortaklık etmeleri gerekecek'' diye konuştu.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/yerli-tramvay-ipekbocegi-_91156.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!