Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Yeşiller’den ‘Çernobil Davasına Müdahillik’ İtirazı!

İzmir’de faaliyette olduğu dönemde kurşun üreten, 'İzmir'in Çernobil'i olarak gösterilen fabrikanın nükleer atıklarını toprağa gömdüğü iddiasıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün şikayetçi olduğu, Yargıtay'ın da bozduğu davaya katılma talebi reddedilen Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, karara itiraz etti.

yapi.com.tr
‘Yeşiller’den ‘Çernobil Davasına Müdahillik’ İtirazı!

DHA'nın haberine göre, Geçen 7 Kasım'da, İzmir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, 'toprakta, suda veya havada kalıcı özellik gösterecek, insan veya hayvanlar açısından tedavisi zor hastalıkların ortaya çıkmasına, üreme yeteneğinin körelmesine, hayvanların ve bitkilerin doğal özelliklerini değiştirmeye neden olabilecek şekilde çevreyi kasten kirletme' suçundan 5 yıl hapis ve yüz gün adli para cezası istemiyle yargılanan tutuksuz sanık Hasan Yavaş, Yargıtay'ın bozma kararı üzerine yeniden yargılanmıştı.

Sanık Hasan Yavaş savunmasında, Gaziemir İlçesi'ndeki fabrikada, söz konusu atıkların kendi zamanında değil, dedesinin zamanında ve ortada herhangi bir mevzuat yokken depolandığını, dolayısıyla kendisinin olayda kastının bulunmadığını söylemişti. Duruşmaya katılan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Genel Başkanı avukat Arif Ali Cangı, davaya müdahillik talebinde bulunmuş ancak mahkeme heyeti bu talebi reddetmişti. Avukat Cangı, çevre konusunda duyarlı partilerinin davaya katılabilmesi için aynı mahkemeye dilekçeyle başvurdu, karara itirazda bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesillerden-cernobil-davasina-mudahillik-itirazi_114108.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!