Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Nükleer Raporuna 'Yetmez Ama Evet' Yorumu!

Gaziemir’deki kurşun fabrikasının arazisinde çıkan nükleer atıklarla ilgili çalışma yapan Prof. Dr. Alper Baba’nın raporunda bölgede ağır metal tespit edildiği yazıyor.

yapı.com.tr
Nükleer Raporuna 'Yetmez Ama Evet'  Yorumu!

Evrensel'in haberine göre, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YGSP) Gaziemir’de tespit edilen nükleer atıklarla ilgili basın toplantısı yaptı. Basın toplantısında atıklarla ilgili şu ana kadar tek ciddi çalışma olan Prof. Dr. Alper Baba’nın raporu ile ilgili değerlendirmeler de paylaşıldı.

Burada konuşan İl Eş Sözcüsü Osman Doğan, atıklarla ilgili ihmali olan kamu görevlilerinin yargılanması konusunda bir mahkeme kararı çıkarttıkları belirterek, bunun önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Ağır metal tespit edildi

Nükleer atıklarla ilgili raporu değerlendiren Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa, raporu bazı eksiklikleri olmasına rağmen yine de konuyla ilgili tek derli toplu araştırma açısından önemli bulduklarını söyledi. Raporda yapılan analizlerde bazı soru işaretleri olduğunu belirten Karababa, “Olayın bir tarafı olan Büyükşehir Belediyesinin laboratuvarında yapılan analizlerin tarafsız olması beklenebilir mi? Çok derin olmayan bir inceleme kuyusundan alınmış toprak örnekleri yeterli bilgileri vermeyebilir.

Yine de raporda bazı ağır metallerin yüksekliği tespit edilmiş. Su örnekleri ise haziran-temmuz ayında alınmış. Bu aylar İzmir’in en kurak ayları. Yağışların başlayıp atıkların yağmur suları ile yıkanıp yer altı sularının daha çok kirlenme olasılığı bulunan zaman dilimleri değerlendirme dışı bırakılmış. Bu koşullarda bile alınan örneklerde ciddi boyutlarda kirlilik bulunmuştur” diye konuştu.

Karababa, alanda radyoaktif Eu 152 elementinin yanı sıra Eu 153 elementinin de yan yana bulunma olasılığından bahsederek, bu iki elementin zamanla tepkimeye girerek duman ve alev çıkarabileceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-raporuna-yetmez-ama-evet-yorumu_115943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!