Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yıkım Kararı Çıkan Platform Plajın Ortasına İnşa Edildi

Muğla'nın Fethiye İlçesi Belceğiz Plajı'nda çevrecilerin suç duyurusu üzerine belediyenin kaçak olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verdiği platform, plajın ortasına inşa edilmeye başlandı. Duruma tepki gösteren çevreciler, platformun kaldırılmasını istedi.

yapi.com.tr
Yıkım Kararı Çıkan Platform Plajın Ortasına İnşa Edildi

DHA'nın haberine göre, Muğla Valiliği'nce geçen yıl Nisan ayında yapılan ihale sonucu Belceğiz Plajı'ndaki büfe, kafeterya, şemsiye ve şezlong işletmesi işini özel bir firma aldı. İhale öncesinde Muğla Valiliği'ne bağlı bir şirket tarafından kurulmuş olan platformlar, ihaleyi alan yeni firma tarafından da kullanıldı. Kış döneminde kumsalın yürüyüş yoluyla birleştiği noktaya çekilen platformla ilgili Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Mavi Kuş Sanat ve Dayanışma Derneği, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) ve çevreciler şikayette bulundu. Fethiye Belediyesi de birkaç gün önce platformun yıkılmasına karar verdi. Bu karar üzerine kaldırılması beklenen platform, işletmeci firma tarafından denize doğru 25 metre daha kaydırılarak plajın ortasına inşa edilmeye başladı. Durumdan haberdar olan çevreciler, plaja giderek eylem yaptı. Yaklaşık 70 eylemci alkışlarla durumu protesto ederek, platformun kaldırılmasını istedi.

"Yasal olmayanın daha da yasal olmayanı"

Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye Şube Başkanı Nalan Ünal, Ölüdeniz plajlarının, Dalyan ve Göcek'te yaşandığı gibi özel şirketlere peşkeş çekildiğini savundu. Kaldırılması istenen yapının denize daha da yaklaştırılarak yasal olmayan bir hal aldığını anlatan Ünal, "Daha önce kumsalın bittiği noktadaki yapıyı, gözümüze sokar gibi kumsalın ortasına koydular. Yasal olmayanın daha da yasal olmayan bir şekli oluştu" dedi.

"İmarsız, ruhsatsız, kıyı kanununa aykırı"

TEMA Fethiye Temsilcisi Okyay Tirli, imarsız, ruhsatsız ve Kıyı Kanunu'na aykırı platformun acilen kumsaldan kaldırılması gerektiğini söyledi. Kıyıya 50 metre uzaklığa  kadar çivi dahi çakılamayacağını anlatan Tirli, bu yapı yüzünden dünyanın en gözde plajları arasında gösterilen Belceğiz Plajı'nın dünya sıralamasından çıkartıldığını öne sürdü. Tatilci ve turistler plajda denize girerken kumsalın ortasındaki platformda içki içilmesini ahlaki bulmadıklarını vurgulayan Tirli, şöyle dedi:

"Kumsalın ortasına 'pergole güneşlik' adı altında inşa edilen bu yapı acilen kaldırılmalı. Kumsal toplumun menfaati doğrultusunda halkın kullanımına açılmalı. Bu yapı sayesinde dünyanın gözbebeği Ölüdeniz plajlarının özel şirketlere verilmesinin ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha gördük. Konuya ilişkin aylar öncesinden Fethiye Kaymakamlığı'na suç duyurusunda bulunmuştuk. Şimdi Ölüdeniz Jandarma Karakol Komutanlığı'na giderek tekrar suç duyurusunda bulunacağız."

"Yamaç paraşütü pilotları için tehlikeli"

Demir ve ahşap yapıların Babadağ'dan havalandıktan sonra Belceğiz Plajı'na iniş yapan yamaç paraşütü pilotları için tehlike yarattığına dikkati çeken Ölüdeniz Pilot Kooperatifi Başkanı Celal Yıldız ise, "Biz olayın tamamen güvenlik kısmına bakıyoruz. Pilotların iniş noktasında hiçbir yapının olmaması gerekiyor. Daha önce de yetkililere bu konuda şikayetlerimizi ilettik. Yıkım kararı çıkmıştı. Ölüdeniz'de 6 iniş alanı var. Pilotların yüzde 70'inin indiği bu bölge ise en yoğun iniş alanı" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yikim-karari-cikan-platform-plajin-ortasina-insa-edildi_130432.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!